Laureaci konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce odwiedzili nowo zmodernizowaną siedzibę Isover

2013-12-23, ostatnia aktualizacja 2013-12-23 (08:28.41)

Zagadnienia związane z energooszczędnością wysuwają się w ostatnim czasie na czoło wyzwań przed jakimi stoi nowoczesne budownictwo. Jest to także problem, przed którymi stoi większość gmin w Polsce. Aż 40% zużywanej energii przypada na budynki. Im są one bardziej energooszczędne, tym mniejsze koszty ich utrzymania.

Stąd też wprowadzane w ostatnim czasie coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące strat ciepła w nowopowstających budynkach. Jednak problem dotyczy także budowli starszych. Konieczna jest ich przebudowa oraz właściwe zaizolowanie.

Isover, będący liderem na rynku termoizolacji stworzył raport „Polska w termowizyjnym obiektywie, w którym sprawdził, jak radzą sobie z tym problemem poszczególne gminy. Na podstawie badań stworzono ranking, który wygrała gmina Czersk. Została ona najbardziej efektywną energetycznie gminą w Polsce. W ostatnim czasie jej przedstawiciele odwiedzili zmodernizowaną siedzibę Isover w Gliwicach.

Laureaci konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsceźródło: Isover

Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa przekłada się na chęć mieszkania w sposób, który nie wpływa negatywnie na przyrodę. Działania w tym celu podejmują zarówno osoby prywatne jak i samorządy lokalne, przedsiębiorstwa oraz władze państwowe. Przygotowywane właśnie ustawy o efektywności energetycznej, oraz przygotowywana o charakterystyce energetycznej budynków stanowią ramy prawne, w jakich przyjdzie działać całemu rynkowi usług budowalnych w Polsce w następnych latach.

Henryk Kwapisz, Menadżer Rozwoju Rynku Isover wskazuje, że jeszcze do niedawna Polska zużywała dwa razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż państwa Europy Zachodniej. Dziś ten trend ulega odwróceniu. Ważne są tu jednak zachęty ze strony lokalnych samorządów oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna społeczeństwa. W gminie Czersk połączono ją z czasowym zwolnieniem z podatku od nieruchomości gospodarstw, które zainwestowały w termoizolację budynków.

Zwycięzcy konkursu odwiedzili gliwicką fabrykę Isover, gdzie zapoznali się z procesem produkcji materiałów izolacyjnych zarówno w zakresie gospodarki cieplnej jak i akustycznej. Mogli oni zapoznać się także z najnowszymi rozwiązaniami, które wprowadzane są na rynek polski i światowy. Jest to doskonały bodziec dla dalszej pracy nad zwiększaniem efektywności energetycznej swojej gminy.

Nowo zmodernizowana siedziba Isoverźródło: Isover

Benedykt Kordula, Dyrektor Marketingu Isover podkreśla, że firma nie tylko mówi o energooszczędności i ją promuje, ale pokazuje własnym przykładem, jak stosować nowoczesne rozwiązania. Jej biurowiec w Gliwicach został w ostatnim czasie wyremontowany zgodnie z wytycznymi dotyczącymi budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dzięki temu udało się zredukować pięciokrotnie zapotrzebowanie na energię pierwotną. Efekty tej pracy zostały przedstawione gościom z Czerska. „W następstwie modernizacji staliśmy się Partnerem European GreenBuilding Progamme, co potwierdza nie tylko naszą rzetelność, ale i działania na rzecz ograniczania emisji CO2.” – dodaje Kordula.

W 2008 roku Isover opracował raport „Polska w termowizyjnym obiektywie”. Wykonany został na podstawie badań przeprowadzonych przy pomocy kamer termowizyjnych. Prace doprowadziły także do decyzji o modernizacji siedziby firmy, która zakończyła się sukcesem. Może on być wzorem dla innych przedsiębiorstw, tak jak gmina Czersk dla innych samorządów terytorialnych.