Ruszył konkurs 2013 Isover Energy Efficiency Awards

2013-12-20, ostatnia aktualizacja 2013-12-20 (08:23.22)

W ostatnich latach na czoło wyzwań stojących przed branżą budowlaną wysuwa się potrzeba dbałości o środowisko naturalne. Jego podstawowym aspektem jest zwiększenie energooszczędności budynków aż do poziomu, kiedy straty ciepła w nich istniejące będą minimalne. Rozwiązania te mają charakter systemowy i wiążą się z określonymi zmianami w prawie, które przewidują, że od 2020 roku możliwe będzie budowanie jedynie domów niskoenergetycznych.

Ruszył konkurs 2013 Isover Energy Efficiency Awardsźródło: Isover

Z tego względu już dziś konieczne jest właściwe przygotowanie do tych procesów. Muszą je przejść przede wszystkim architekci i projektanci, którzy odpowiadają za tworzenie nowych budynków i przebudowę już istniejących.

To właśnie dla nich Isover będący jednym z liderów na rynku produktów termoizolacyjnych organizuje konkurs 2013 Isover Energy Efficiency Awards. Ma on na celu nagrodzenie projektów budowlanych i renowacyjnych, które są najbardziej innowacyjne pod względem efektywności energetycznej.

Aż 40% energii zużywanej w Europie pochłaniają budynki. Nie dziwi więc dążenie do ograniczenia tych wartości. Już dziś powstają pierwsze obiekty o zerowym bilansie energetycznym, wykorzystujące materiały termoizolacyjne oraz odnawialne źródła energii. Warto pamiętać, że izolacja stanowi ponad 2/3 całego potencjału redukcji zużycia energii. Dlatego też tak ważna jest wiedza techniczna projektantów, którzy przygotowują projekty nowych budynków jak i przebudów już istniejących.

Ogłoszony konkurs dla architektów przewiduje, że mogą w nim wziąć udział te projekty, w których uzyskano znaczny stopień energooszczędności i jednocześnie wykorzystano przynajmniej jeden produkt z bogatej oferty firmy Isover. Dla nowopowstających budynków obowiązują normy budownictwa niskoenergetycznego, natomiast dla prac renowacyjnych poziom zużycia energii musi być co najmniej dwa razy mniejszy w stosunku do wartości sprzed remontu.

The 2013 Energy Efficiency Best of Awardsźródło: Isover

Konkurs wpisuje się w politykę Isover, która zakłada ochronę środowiska przy jednoczesnej poprawie komfortu mieszkania. Henryk Kwapisz, Menadżer Rozwoju Rynku Isover podkreśla, że dobrze przeprowadzony remont budynku może zaowocować aż 20% redukcją kosztów jego ogrzewania w skali całego roku. „Dlatego szukamy projektów poprawiających standard energetyczny obiektów budowlanych, jednocześnie zwiększając komfort ich użytkowania”. – dodaje.

W jury konkursu zasiądą przedstawiciele środowiska architektów, ekspertów technicznych i projektantów. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne (I nagroda – 3000 PLN, II nagroda – 2000 PLN, III nagroda – 1000 PLN). Laureaci wezmą udział w gali wręczenia nagród, która odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Dublinie, zaś najlepsze projekty zostaną zaprezentowane w albumie „Best of Book”, który promuje nowoczesne rozwiązania energooszczędne w budownictwie.