Nowoczesny design i zrównoważone budownictwo w jednym

2014-07-23, ostatnia aktualizacja 2014-07-23 (07:26.44)

Konkurs na energooszczędny „Pawilon EXPO Ruukki” rozstrzygnięty. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Szustak. Jej efektywny energetycznie budynek zachwycił konkursowe jury.

Konkurs był zorganizowany przez Ruukki we współpracy z Politechniką Warszawską. To właśnie studenci tej uczelni mogli zgłaszać swoje projekty. Wszystkie zgłoszone pracy zostały ocenione według trzech kryteriów: innowacyjność, estetyka architektoniczna, jak również zakres i poprawność energooszczędnych rozwiązań Ruukki wykorzystanych w projektach.

Wśród produktów Ruukki, które mogły być uwzględnione w opracowaniu projektów, znalazły się m.in. płyty warstwowe Ruukki Energy, panele Ruukki Solar czy kasetony Ruukki Liberta i Ruukki Liberta Solar. Ideą konkursu było rozpropagowanie wśród studentów rozwiązań energooszczędnych w budownictwie.

Zwycięski projekt konkursu.źródło: Ruukki

Zainteresowanie konkursem wśród studentów przeszło najśmielsze oczekiwania jury. Wszystkie zgłoszone prace prezentowały dużą kreatywność i wysoki poziom. Wyłonienie laureata konkursu nie było wcale łatwą decyzją. Pierwsze miejsce przyznano Annie Szustak, drugie – Jarosławowi Malickiemu, trzecie – zespołowi Kacpra Zakrzewskiego i Weroniki Kowy.

Konkurs „Pawilon EXPO Ruukki” był okazją nie tylko do pobudzenia kreatywności studentów, ale również do zapoznania ich z tematyką energooszczędnego budownictwa: - Studenci, biorąc udział w konkursie, mieli możliwość praktycznego zapoznania się z technologią stanowiącą składową zrównoważonego budownictwa.- przyznaje profesor Elżbieta Dagny Ryńska, przewodnicząca jury i pomysłodawczyni konkursu. - Była to dla nich wyjątkowa szansa na doskonalenie umiejętności projektowania. Szczególnie istotnym elementem wpływającym na przyszłą karierę młodych architektów jest umiejętność połączenia kompleksowego stosowania rozwiązań zrównoważonego budownictwa wraz z korzyściami płynącymi z wyboru danej technologii. – dodaje.

Firma Ruukki aspiruje do tytułu lidera w zakresie enerooszczędnych rozwiązań. Dlatego tak kluczową kwestią dla producenta jest stała współpraca z ekspertami w tej dziedzinie, jak również z architektami. Konkurs „Pawilon EXPO Ruukki” z pewnością zwiększy zainteresowanie branży architektonicznej produktami producenta.