Zachować ideę Solidarności – Ruukki zaznacza swój wkład w projekt, dostarczając blachę Cor-Ten

2014-01-07, ostatnia aktualizacja 2014-01-07 (13:52.29)

Stocznia Gdańska to dla Polaków miejsce szczególne. To tutaj 31 sierpnia 1980 roku zostały podpisane porozumienia pomiędzy strajkującymi robotnikami a komunistycznym rządem. Dały one początek niezależnym związkom zawodowym. Data urosła już do rangi symbolu i nie bez przyczyny wymieniana jest jednym tchem wraz z pierwszymi wolnymi wyborami do Sejmu w 1989 roku jako kamienie milowe na drodze do pełniej wolności Polski.

Aby upamiętnić to wydarzenie oraz idee powstałego wtedy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, powstaje w Gdańsku specjalne centrum, którego budowa zbliża się powoli do końca.

Zachować ideę Solidarności – Ruukki zaznacza swój wkład w projekt, dostarczając blachę Cor-Tenźródło: Ruukki

W budowie Europejskiego Centrum Solidarności biorą udział liczne firmy z kraju i zagranicy. Jedną z nich jest Ruukki, która na potrzeby budowy dostarcza wysokiej jakości blachę Cor-Ten. Jest to blacha fasadowa o wysokim stopniu energooszczędności, która przebojem zdobywa światowe rynki. Dla fińskiego producenta uczestnictwo w gdańskim projekcie to kolejny sposób na trafienie do szerokiego grona odbiorców.

Zgodnie z projektem pracowni architektonicznej FORT fasada Europejskiego Centrum Solidarności nawiązuje do miejsca, skąd wywodzi się Solidarność, a więc do niedalekiej Stoczni. Ze względu na to zastosowano tu blachę. Wybór projektantów padł na energooszczędną blachę Cor-Ten firmy Ruukki, gdyż nie tylko spełnia one wysokie wymagania techniczne, ale także doskonale oddaje ducha projektu. „Sięgając głębiej taki materiał jest nawiązaniem do idei prostoty i surowości Solidarności, która wywodzi się ze stoczniowego krajobrazu” mówi Wojciech Targowski z pracowni FORT. To nie pierwszy udział Ruukki w tak prestiżowym przedsięwzięciu. Blachy Cor-Ten zostały wykorzystane przy budowie Muzeum Miejsca Pamięci Palmiry. Architekci odpowiedzialni za tamtą inwestycję podkreślali z kolei ciągłą ewolucję struktury i wyglądu blachy Cor-Ten, który powoduje, że ma się wrażenie ciągłej zmiany, która trwać będzie wiecznie.

Cor-Ten to blachy walcowane na zimno, które dzięki swojemu składowi chemicznemu są wyjątkowo odporne na korozję termiczną. Nie potrzebują one dodatkowych powłok zabezpieczających, co pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Posiadają też wysokie właściwości energooszczędne. 5 milimetrowe panele umieszczono na elewacji budynku Centrum na zaizolowanych ścianach. Między poszczególnymi komponentami zachowane zostały odstępy tak, by umożliwić stali pracę. To jej naturalna właściwość, która powoduje, że ostateczny wygląd fasady poznamy dopiero za trzy lata, po jej „uleżeniu”.

Budowa Europejskiego Centrum Solidarnościźródło: Ruukki

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku planowane jest na 4 czerwca 2014 roku. To symboliczna data, gdyż właśnie wtedy odbyły się w Polsce w 1989 roku pierwsze wolne wybory. Centrum ma być z jednej strony Muzeum, w którym kultywowane będą idee Solidarności, z drugiej zaś instytucją, która skupiać się będzie na kulturze, edukacji i nauce. Ważną rolę ma tu odgrywać promowanie postaw obywatelskich oraz wspomaganie młodych lub rodzących się dopiero demokracji w innych częściach świata.

Ruukki, podobnie jak każda inna firma zaangażowana w ten projekt dumna jest z tego, że przyczynia się do powstania ważnego dla demokracji dzieła.