Współpraca firmy Solbet z Politechniką Śląską w Gliwicach

2014-01-02, ostatnia aktualizacja 2014-01-02 (10:48.51)

Solbet to lider na polskim rynku betonu komórkowego oraz chemii murarskiej. Pochodząca z regionu Kujawsko-Pomorskiego grupa kapitałowa rozwija dziś zakłady na terenie całego kraju ma około ¼ udziału w polskiej produkcji betonu komórkowego.

Działające od prawie 70 lat fabryki stale zwiększają swoją produkcję oraz stosują nowoczesne technologie w celu ciągłej poprawy jakości swoich produktów. Rozwój ten nie byłby możliwy bez współpracy ze środowiskiem naukowym. W ostatnim czasie poszerzyła się ona o porozumienie podpisane z Politechniką Śląską w Gliwicach.

Współpraca firmy Solbet z Politechniką Śląską w Gliwicachźródło: Solbet

Umowę podpisali Wiceprezes firmy Solbet Sp. z o.o. oraz kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, profesor doktor habilitowany inżynier Adam Zybura, który wystąpił w roli pełnomocnika Rektora. Dotyczy ona badań nad murami z autoklawizowanego betonu komórkowego. Dzięki niej do końca 2017 roku naukowcy i studenci z Politechniki Śląskiej zajmować się będą wpływem różnorodnych czynników na tego typu mury.

Wykonana zostanie kompleksowa analiza wytrzymałościowa modeli ścian w skali naturalnej. Zbadany zostanie stopień zużywania się betonu ze względu na zastosowane czynniki niszczące. Niemniej ważne będą tu badania obciążeń i sił pracujących w murach i konstrukcjach z betonu komórkowego.

Solbet to jedna z niewielu firm w branży, która korzysta z szerokiego zaplecza naukowego. Tworzą je polskie uczelnie techniczne oraz instytuty naukowe. Współpraca taka jest korzystna dla obydwu stron. Naukowcy otrzymują możliwość prowadzenia badań nad nowoczesnymi materiałami, które znajdują zastosowanie w przemyśle, zaś przedsiębiorstwo zdobywa potrzebną w tym zakresie dogłębną wiedzę. Odkrycia i efekty takich badań wprowadzane są w życie, często w postaci nowych patentów. Dzięki współpracy z Politechniką Śląską producent betonu komórkowego uzyska kompleksową wiedzę o jego wytrzymałości i zachowaniu przy różnorodnych obciążeniach. Przyczyni się to do rozwoju konstrukcji z tego materiału, a uczelni da możliwość nowoczesnego kształcenia studentów.