Budowa na zimę gotowa

2014-01-02, ostatnia aktualizacja 2014-01-02 (10:49.53)

Zima to czas, kiedy praca na budowach zamiera. Pozostają jednak rozpoczęte elementy i procesy, których nie udało się zakończyć przed nadejściem chłodów. Działanie zimna, deszczu i śniegu może mieć dla wielu z nich zgubny wpływ. Dlatego też ważne jest właściwe zabezpieczenie rozpoczętej budowy na okres zimowego przestoju.

Fundamenty

Prawidłowo wykonane oraz zaizolowane fundamenty to podstawa w budowie każdego domu. Zła jakość tego elementu odbijać się może czkawką przez cały czas użytkowania budynku, powodując przeciekanie, zawilgocenia czy przemarzanie ścian. Dlatego nawet pozostawiane na zimę fundamenty bez postawionych na nich ścian powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Optymalne rozwiązanie to takie, kiedy do przerwy w pracach uda się wykonać ich hydroizolację oraz termoizolację. Nie musi to być całkowite wykończenie, ale podstawowe zabezpieczenie musi być wykonane. Przy połowicznie ukończonych pracach zadbać trzeba jednak o odcięcie wszystkich dróg, jakimi do betonu może się dostać woda.

Otwory okienne i drzwiowe zabezpieczone przed zimąźródło: Solbet

Ściany

To element, o który inwestorzy powinni martwić się najmniej. Elementy, z jakich wykonane są ściany budynku są na tyle twarde i odporne, że nawet bez położenia tynków są w stanie przetrwać opady deszczu i śniegu. Z jednym wszakże wyjątkiem. Jest nim spływająca z niezabezpieczonego dachu woda opadowa. Takiej wilgotności nie jest w stanie wytrzymać żaden materiał. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie odprowadzenia wody z dachu, tak by nie zamaczała ścian. Obecny proces budowy domów jest znacznie szybszy niż w przeszłości. Tak zwane sezonowanie budynków, czyli zostawianie ich na zimę w stanie surowym było normalną praktyką i pomimo stosowania mniej odpornych materiałów ściany przetrzymywały je bardzo dobrze.

Dach

Jeżeli pozostawiamy na zimę budynek w stanie surowym, ale nakryty dachem, to trzeba przed przerwaniem prac założyć rynny. Związane jest to z koniecznością odprowadzenia wody opadowej z dala od ścian, tak by nie powodować ich zawilgocenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że spływająca z dachu deszczówka ma siłę rwącego potoku, a takiego naporu wody nie wytrzyma żaden nawet najbardziej odporny materiał budowlany.

Okna budowy zabezpieczone na zimęźródło: Solbet

Otwory okienne i drzwiowe

Wszystkie wejścia i otwory prowadzące do wnętrza budynku muszą zostać na zimę zabezpieczone. Można w tym celu użyć desek, folii lub ułożonych na sucho materiałów budowlanych. Jeżeli przed zakończeniem prac udało się wstawić okna, to powinny one pozostać rozszczelnione, tak by zapewnić pomieszczeniom odpowiednią wentylację. Zamknięcie dopływu powietrza może spowodować zagrzybienie wnętrza budynku.

Wnętrze budynku

Choć niska temperatura nie powinna zbytnio zaszkodzić pozostawionemu na zimę budynkowi to korzystne jest utrzymywanie w nim kilkunastostopniowej temperatury. Pomoże ona w wysychaniu ścian. Jeżeli więc budynek doprowadzony został do stanu surowego zamkniętego, warto poświęcić chłodne miesiące na prowadzenie prac wewnątrz, takich jak montaż instalacji czy okładzin.

Budynek bez dachu

To najmniej korzystna ze wszystkich sytuacji pozostawienia budowy na okres zimy. Nie pozwala ona bowiem na skuteczne jej zabezpieczenie przed przedostającą się do wszystkich miejsc wilgocią. Ekspert budowlany i Product Manager firmy Solbet, Tomasz Rybarczyk radzi, by w przypadku dużych mrozów nie odśnieżać zalegającego śniegu. Należy jednak zadbać o to, by podczas odwilży usuwać jak najdokładniej wszystkie źródła zawilgocenia, a więc przede wszystkim topniejący śnieg i lód.

Budowa na zimę gotowaźródło: Solbet

Zabezpieczony w ten sposób budynek powinien bez problemów przetrwać chłodne miesiące, tak by na wiosnę dało się do niego wejść z kolejnymi pracami budowlanymi.