Jak Niemcy i niemieckie przedsiębiorstwa postrzegają wspólną Europę

2014-07-08, ostatnia aktualizacja 2014-07-08 (08:07.39)

Pod koniec 2013 roku w Brukseli odbyła się 8 Międzynarodowa Konferencja Prasowa Roto. Głównym gościem konferencji jednego z czołowych producentów stolarki okiennej był prof. Manfred Güllner. Specjalista wyraził swoje zdanie na temat stosunków Niemiec wobec wspólnoty europejskiej.

W konferencji wzięło udział 60 dziennikarzy z przeszło 18 państw. Profesor Güllner w trakcie swojego wystąpienia stanowczo zaprzeczył poglądowi, że państwo niemieckie jest przeciwne przekazywaniu części uprawnień przez państwa członkowskie na rzecz Unii Europejskiej. Co więcej, podkreślił pozytywny stosunek Niemiec wobec kwestii działania w ramach UE.

Pozytywne nastroje Niemców wobec UE potwierdzają liczne dane. Jak przytoczył profesor, 80% obywateli niemieckich pozytywnie ocenia proces jednoczenia Europy. Aż 70% uważa, że dalsze umacnianie relacji między państwami wspólnotowymi jest koniecznością. Jedyną obawą, jaką wyrażają Niemcy, jest zagrożenie dla budowanej solidarności Europy. Jak dowodzą badania 65% Niemców obawia się, że kryzys gospodarczy, a tym samym rosnące zadłużenie poszczególnych państw negatywnie odbije się na idei solidarnościowej.

Podobny stosunek wobec Unii Europejskiej wyrażają również niemieccy przedsiębiorcy. 85% niemieckich menagerów popiera dotychczasową politykę Kanclerz Niemiec – Angeli Merkel. Jednak przedsiębiorcy mają na uwadze wpływ ogólnego kryzysu na gospodarkę państw członkowskich (w tym Niemiec). Jednak mimo zagrożenia niemieckie przedsiębiorstwa opowiadają się za dalszym wzmacnianiem solidarności w ramach Wspólnoty. Wyniki badań przedstawione podczas konferencji mogą dziwić, gdyż ogólnie panuje pogląd, że to właśnie Niemcy są jednym z państw negatywnie nastawionych wobec idei zjednoczenia Europy.

Dowodem na to, że niemieckim firmom zależy na wspólnym europejskim dobru i na walce z niesprawiedliwymi stereotypami, jest działalność firmy Roto. Czołowy producent stolarki okiennej w Europie, mimo działalności w wielu krajach (w tym w Polsce), podkreśla swoje niemieckie pochodzenie. Prezentując się jako niemiecka firma, Roto gwarantuje wykonanie i serwisowanie swoich produktów w oparciu o niemieckie standardy jakości i wartości.