5 elementów, które wpływają na energooszczędność

2016-06-10, ostatnia aktualizacja 2016-06-10 (10:45.51)

Okucia Roto ograniczą ucieczkę ciepła z domu przez okna i drzwi oraz zapewnią świeże powietrze.

Badanie termowizyjne pokazuje, w których miejscach straty ciepła są największe.

Od standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać z domu zimą
i jak wysokie będą opłaty za jego ogrzewanie. To największy „pożeracz” naszych pieniędzy. Oprócz solidnego ocieplenia domu dużo uwagi poświęcamy więc na wybór okien i drzwi, które powinny być szczelne i mieć jak najlepsze parametry cieplne. Jednocześnie niezbędne jest nam świeże powietrze, ponieważ od niego zależy nasze dobre samopoczucie. Te pozornie dwie wykluczające się funkcje da się pogodzić. Oto elementy Roto, które poprawią bilans energetyczny okien i drzwi, a jednocześnie zapewnią wietrzenie pomieszczeń bez strat ciepła. To przełoży się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za ogrzewanie. 

Ciepły próg

Progi do drzwi wejściowych (oraz balkonowych) Roto Eifel są nie tylko niskie, ale także energooszczędne. To kompleksowe rozwiązanie obejmuje kilka elementów. Próg jest zbudowany z tworzywa i wykończony aluminiowym elementem. Część z tworzywa jest zbudowana z komór wypełnionych jednym z najlepszych izolatorów – powietrzem. 

Dlatego to ona stanowi barierę dla ciepła. Dodatkowo, izolacyjność progu zwiększa się przez poszerzenie w postaci profilu z PVC z komorami powietrznymi i dwiema uszczelkami (stałą szczotkową i automatycznie wysuwaną silikonową BKV Texel). 

Taka konstrukcja zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła. Najlepiej widać to na rozkładzie izoterm i temperatury powierzchni wokół progu wewnątrz domu. Jest ona wyższa niż punkt rosy (skrapla się wówczas para wodna, powodując zawilgocenie) i wyższa od temperatury sprzyjającej rozwojowi pleśni.

Zamki listwowe

W domu zostanie więcej ciepła, gdy zamontujemy wielopunktowe zamki listwowe Roto Safe. Składają się one z zamka głównego, dodatkowych rygli i elementów na ościeżnicy. Standardowo zapewniają one ryglowanie w 3 punktach, ale może być ich więcej. Najskuteczniejsze pod względem energooszczędności jest ryglowanie za pomocą bolców i wyprofilowanych klinowo haków. Zapewniają one silny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości drzwi – nawet 3-metrowych - w kilku punktach równocześnie. Po stronie zawiasów zabezpieczenie antywyważeniowe drzwi gwarantuje dodatkowe doszczelnienie i ochronę. Szczelne połączenie skrzydła i ościeżnicy zmniejsza straty ciepła i wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.

Wielopunktowy zamek listwowy Roto Safe zapewnia równomierny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości, zapobiega ucieczce ciepła.
Wielopunktowy zamek listwowy Roto Safe zapewnia równomierny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości, zapobiega ucieczce ciepła.źródło: Roto

Okna? Ukryte zawiasy!

Dzięki całkowicie ukrytym w ościeżnicy zawiasom okna mają estetyczniejszy wygląd. To nie jedyna zasługa okuć Roto NT Designo. Konstrukcja okna z ich zastosowaniem umożliwia ułożenie uszczelki na całym obwodzie skrzydła bez przerywania jej ciągłości. Dzięki temu nie jest ona zniekształcona i szczelnie przylega ona do ościeżnicy także w miejscu zawiasów. Powoduje to, że w tym miejscu nie tworzy się mostek termiczny, a straty ciepła w tym obszarze są o 10% ciepła mniejsze niż w oknach standardowych. 

Okucie Roto NT Designo. Zmniejszają straty ciepła w oknach z drewna, PVC i aluminium
Okucie Roto NT Designo. Zmniejszają straty ciepła w oknach z drewna, PVC i aluminiumźródło: Roto

Czujnik MTS

Energooszczędności sprzyja racjonalne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Gdy otwieramy okno, grzejniki i klimatyzatory powinniśmy włączyć. Każde takie otwarcie ma konsekwencje w postaci wyższych rachunków. Doskonałym rozwiązaniem jest czujnik MTS, który podłącza się do termostatu. Gdy okno zostanie otwarte, automatycznie wyłączy grzejnik lub klimatyzator. Po zamknięciu – ponownie uruchomi urządzenia.