Powrót do natury z Pfleiderer

2013-12-13, ostatnia aktualizacja 2013-12-13 (10:30.49)

Projekt „Brzoza polska” lansuje połączenie nowoczesności z inspiracjami prosto z natury. Najnowsze dekory firmy Pfleiderer Grajewo, stworzone we współpracy ze studiem projektowym, podbijają polski rynek oraz są przykładem godnym światowego wzornictwa.

Projekt „Brzoza POLSKA!” powstał z inicjatywy producenta płyt laminowanych, Grupy Pfleiderer Grajewo, studia projektowego Rygalik oraz firmy Interprint. Jest to unikalna na skalę światową koncepcja, łącząca nowoczesne wzorce z lokalnym folklorem i powrotem do natury. Głównym motywem pojawiającym się w dekoracjach jest brzoza ojcowska. To ona zainspirowała projektantów: Romana Klejzerowicza oraz Tomasza Rygalika. Jest to bardzo rzadki, ściśle chroniony gatunek drzewa, występujący w południowej Polsce. Podobno liczbę drzew szacuje się na zaledwie 250 sztuk. Ujrzenie drzewa w środowisku naturalnym jest praktycznie niemożliwe. Unikatowość brzozy ojcowskiej stała się na tyle wyjątkowa, że poruszyła pomysłodawców do stworzenia specjalnej kolekcji dekoracyjnej. Ze względu na małą ilość drzewostanów nikt nie ośmieli się używać jej jako materiału stolarskiego. Jedynie co można zrobić, nie naruszając ekosystemu, to stworzyć cyfrową wersję, odtwarzającą kolor i wygląd drzewa. Dekor Brzoza Ojców to efekt pracy przy użyciu innowacyjnych technologii. Stworzono kolekcję trzech papierów dekoracyjnych, następnie wykorzystanych do produkcji płyt laminowanych Pfleiderer.

Tomek Rygalik, który na co dzień współpracuje z Grupą Pfleiderer Grajewo, stworzył dekory inspirowane drewnem, korą i liśćmi brzozy ojcowskiej. Pierwszy wzór jest dziki, nawiązuje do trudnych warunków wegetacji drzewa w środowisku górskim. Elementy są nieregularne, pełne kontrastujących barw. Całość jednak jest spokojna i świetnie nadaje się do ozdoby nowoczesnego wnętrza salonu, kuchni oraz łazienki. Kora Ojców to abstrakcyjny, geometryczny wzór typu false uni. Zieleń Ojców, świetnie pasuje do dekorów drewnopodobnych. Barwą nawiązuje do modnej stylistyki vintage. Można ją wykorzystać jako element łączący drewno i metal.

Kuchnia, w której wykorzystano fronty mebli w dekorze Brzoza ojcówźródło: Pfleiderer

Premiera projektu „Brzoza POLSKA!” odbyła się w trakcie festiwalu Łódź Design 2012. Zaś pierwsze meble wykonane z użyciem dekorów projektu Rygalika zostaną pokazane na targach „Meble Polska” 2013 w Poznaniu.