Nowe warunki techniczne – czy warto jeszcze raz przejrzeć projekt?

2014-05-16, ostatnia aktualizacja 2014-05-16 (09:18.15)

Osoby, które uzyskały zgodę na budowę domu w minionym roku, nie są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących od początku roku Warunków Technicznych. Rockwool jednak doradza, aby przeanalizować swój projekt pod kątem nowych wymagań. Dlaczego?

Analiza dotychczasowego projektu pod kątem nowych wymagań może być po prostu opłacalna. Nowe Warunki Techniczne zawierają wiele wskazówek, których zastosowanie pozwoli odpowiednio zabezpieczyć dom przed utratą energii.

Warunki Techniczne obowiązujące od początku roku podkreślają znaczenie odpowiedniej izolacji w budowie domu. Zwiększenie dotychczasowej grubości warstwy izolacyjnej domu jedynie o 2cm (dotychczas obowiązywało 10-12cm dla zewnętrznych ścian i 18cm dla dachu) nie stanowi zbyt dużego zwiększenia kosztów inwestycyjnych. Jednak zwiększenie warstwy izolacyjnej pozytywnie wpłynie na efektywność energetyczną budynku.

Nowe warunki techniczne ocieplenia domu.
Nowe warunki techniczne ocieplenia domu.źródło: Rockwool

Czy zwiększenie warstwy izolacyjnej w zgodzie z nowymi Warunkami Technicznymi rzeczywiście się opłaca? Aby mieć pewność wystarczy wszystko szybko przeliczyć. Zakłada się, że opłacalna izolacja to taka, której koszt nie przekracza 3% całej inwestycji. Ponadto nakład finansowy powinien zwrócić się w ciągu maksymalnie 10 lat.

Ułatwieniem w zapewnieniu odpowiedniej izolacji budynku będzie zastosowanie produktów izolacyjnych marki Rockwool. Grubość mat izolacyjnych w pełni odpowiada wymogom stawianym inwestorom budowlanym.

- Inwestycja, która powstaje zgodnie ze standardem Rockwool, przynosi znaczące oszczędności w stosunkowo krótkim okresie czasu. – przyznaje Piotr Pawlak, ekspert Rockwool Polska. - W jednym z analizowanych przez nas przypadków – w domu o powierzchni 123 m2 – udało się uzyskać rachunki mniejsze o 1.678 zł rocznie w porównaniu z minimalną izolacją dopuszczalną przez Warunki Techniczne z 2013 roku. Wszystko to przy dodatkowym nakładzie w wysokości 12.522 zł. Inwestycja zwraca się więc po około 7 latach, a nawet szybciej, jeśli w rachunku uwzględnimy przyszłe podwyżki cen energii.- dodaje.