Architektura ekologicznie zaangażowana

2013-12-27, ostatnia aktualizacja 2013-12-27 (09:13.44)

Zrównoważony rozwój, rozwiązania proekologiczne, energooszczędność to hasła, które dominują na światowym rynku budowlanym. Wpisują się w postulaty organizowanych konferencji, znajdują swoje odzwierciedlenie w myśli przewodniej targów branżowych. Nie da się zaprzeczyć, że środowisko i architektura są ze sobą ściśle powiązane.

Nie da się budować bez ingerowania w przyrodę. Chodzi jednak o to, by ingerencja ta nie wpływała na otoczenie negatywnie. Takie właśnie są cele architektury ekologicznie zaangażowanej.

Architektura ekologicznie zaangażowanaźródło: Rockwool

Firmy w służbie środowiska

Ciągły postęp, który dokonuje się we wszystkich branżach związanych z budownictwem jest dziś ściśle związany z poszukiwaniem rozwiązań energooszczędnych. Jest to już konieczność, którą podkreślają organizacje międzynarodowe. Pojawiają się także pierwsze kompleksowe przepisy, które określają poziom zmian, jaki ma zajść w architekturze w kolejnych latach. Niezależnie od tego inwestorzy, zarówno firmy jak i osoby prywatne zaczynają dostrzegać, że rozwiązania proekologiczne to również rozwiązania tańsze. Producenci materiałów zgodnych z normami środowiskowymi biorą udział w akcjach promocyjnych i edukacyjnych, które mają wskazać społeczeństwu profity, jakie niesie ze sobą stosowanie nowatorskich rozwiązań. Piotr Pawlak z firmy Rockwool podkreśla, że przyłączenie się do kampanii „Szóste paliwo”, ma na celu zwrócenie uwagi na aspekty związane z oszczędnością energii w budynkach. Skupia się ono głównie na kwestii ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych.

Centralny układ domu pomaga w jego naturalnej wentylacjiźródło: Rockwool

Ekologiczna architektura od podstaw

Aby stworzyć dom, który spełniał będzie najnowsze normy, należy dobrze przemyśleć cały proces jego powstawania. Jaki rodzaj ocieplenia wybrać, jak zorganizować przestrzeń, a końcu jakie zastosować ogrzewanie. Odpowiedź na te wszystkie pytania wymaga kontaktu ze specjalistami. Racjonalne podejście do kwestii ekologicznych widoczne jest przede wszystkim w zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na pierwotna energie nieodnawialną. Właściwa termoizolacja, która latem nie pozwala na przegrzewanie się budynku, zimą zaś zapewnia mu naturalne ciepło, w połączeniu z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii daje w tej dziedzinie zaskakująco dobre efekty. Co więcej przekładają się one na konkretne oszczędności w opłatach za ciepło.

Ostatnim dużym krokiem w kierunku ekologicznego projektowania było spopularyzowanie tego tematu przez czasopismo Murator. Na jego łamach rozstrzygnięto konkurs dla projektantów. Zwycięski Dom Ekologiczny może być inspiracją dla inwestorów i architektów. Posiada on zbalansowany system korzystania ze źródeł energii. Dodatkowym jego atutem jest prostota i funkcjonalność. Dom oparty jest na planie centralnym, którego główne pomieszczenie stanowi salon. Wokół niego centrycznie ułożone są inne pomieszczenia oddzielone przesuwnymi, lekkimi ściankami działowymi, co pozwala na dowolne zagospodarowanie, ale także codzienne gospodarowanie przestrzenią. Przesłony przesuwne zastosowano także na oknach, dzięki czemu możliwe jest regulowanie dopływu światła do wnętrza budynku.

Choć sama bryła jest elementem stałym, to już zagospodarowanie przestrzeni w jej wnętrzu można dowolnie zmieniać zależnie od dopływu światłaźródło: Rockwool

Zastosowanie systemu aktywnych i pasywnych rozwiązań

„Ekosystem”, bo tak architekci nazwali swój projekt jest przyjazny środowisku od swoich podstaw po wyposażenie. Choć sama bryła jest elementem stałym, to już zagospodarowanie przestrzeni w jej wnętrzu można dowolnie zmieniać zależnie od dopływu światła. Pozwala to na lepsze dostosowanie funkcji poszczególnych pomieszczeń do panujących warunków. Ważną rolę odgrywa takzę zastosowanie jasnych kolorów, które odbijają światło, a dzięki temu rozjaśniają wnętrza. Ogranicza to konieczność stosowania sztucznego doświetlania. Centryczny układ otulający pokój dzienny, skupia energię we wnętrzu domu i zapobiega jej nadmiernej utracie. – mówi Ligia Krajewska ze studia architektonicznego Exexe. Energooszczędność budynku poprawiana jest także przez świadome rozmieszczenie zieleni. Przy północnej ścianie zasadzono krzewy iglaste, które chronią od wiatru. Południową elewację pokrytą korkiem osłaniają z kolei drzewa liściaste filtrujące promienie słoneczne. Powala to na ograniczenie sztucznego chłodzenia domu w czasie upałów.

Centralny układ domu pomaga w jego naturalnej wentylacji. Zastosowano tu także mechaniczny system wentylacji nawiewowo-wywiewnej pozwalający na 70% odzysk ciepła z powietrza. Innymi aktywnymi rozwiązaniami są podłogowy system grzewczy oraz ogrzewanie kominkowe z zamkniętą komorą spalania. Ograniczono także zużycie wody. Zamontowano cieczowe kolektory słoneczne, które ogrzewają c.w.u. Wykorzystano także wodę deszczową. Jest ona zbierana bezpośrednio na dachu, przefiltrowywana oraz odprowadzana do specjalnie przygotowanego zbiornika.