Multipor w kamienicy – ocieplanie od wewnątrz łódzkich zabytków

2014-01-13, ostatnia aktualizacja 2014-01-13 (07:58.22)

Mieszkanie w kamienicy jawi się często jako wyróżnienie, swoista nobilitacja. W końcu są to głównie obiekty zabytkowe, z bogatą historią, zazwyczaj zdobione. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że życie w starym budownictwie nie jest raczej usłane różami.

Budowane kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset lat temu budynki nie spełniają żadnych wymagań energooszczędności, co przekłada się na koszty ogrzewania. Konieczne jest ocieplanie kamienic, które także niesie ze sobą duże wyzwania.

Kamienica przy ulicy Moniuszkiźródło: Xella

Jednym z miast, które od lat borykają się z problemem przystosowania kamienic do dzisiejszych standardów jest Łódź. Prowadzony jest tu projekt „Mia100 kamienic”, który ma na celu poprawę jakości życia ich mieszkańców. Kompleksowe remonty prowadzone są z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu ocieplania i izolacji. Stąd też trudno się dziwić, że na budowach znalazły swoje miejsce także produkty Xella Polska.

Projekt „Mia100 kamienic” uruchomiono by powstrzymać degradację wartościowej tkanki miejskiej, która wytworzyła się w wyniku powstania kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. Doprowadzenie linii kolejowej i postępująca budowa wielkich fabryk włókienniczych dała podwaliny pod powstanie aglomeracji łódzkiej. Jej zabudowę ukształtowaną w XIX wieku finansowali tutejsi przemysłowcy, tacy jak Izrael Poznański czy Karol Scheibler. Niestety po upadku wielkiego przemysłu miasto, a z nim jego cenne kamienice zaczęły popadać w ruinę.

Jak mówi architekt Paweł Tropisz z łódzkiej pracowni 2D-3D, Łódź to prawdziwe zagłębie cennego budownictwa. Należy tylko przywrócić je do życia przez właściwą renowację połączoną z termoizolacją. Podkreśla, że „z ekonomicznego punktu widzenia wykorzystanie istniejących zasobów budowlanych jest dużo korzystniejsze niż ich rozbiórka i budowa całkiem nowych obiektów.”

Łódzkie kamienice wybudowano z cegły, kamienia lub w technologii muru pruskiego. Wiele z nich posiada bogato zdobione fasady, które muszą zostać zachowane. W związku z tym ich ocieplanie przysparza wiele problemów. Stosuje się więc rozwiązania pozwalające na montaż płyt izolacyjnych od wewnątrz budynków. Paweł Tropisz wskazuje, że doskonałym rozwiązaniem dla tego typu prac są płyty Multipor. Poprawiają one w znaczący sposób komfort termiczny budynków, a także zapobiegają zawilgoceniu, rozwojowi glonów oraz grzybów.

Do tej pory w ramach projektu „Mia100 kamienic” wyremontowano 78 budynków. W kolejce na przyszły rok czeka kolejnych 31. Odnowione kamienice znacznie poprawiły swój wygląd, a mieszkańcy odczuli zmianę komfortu termicznego oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania.