Dotacje do domów energooszczędnych

2013-12-02, ostatnia aktualizacja 2013-12-02 (14:25.44)

Miło nam poinformować, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sukcesywnie dba o wdrożenie w życie programu pozwalającego na uzyskanie dotacji do budowy mieszkań i domów pasywnych lub energooszczędnych.

W związku z tym NFOŚiGW podpisał umowy o współpracy już z siedmioma bankami.

Należą do nich:
1) Bank Ochrony Środowiska S.A.,
2) Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
3) Deutsche Bank PBC S.A.,
4) Getin Noble Bank S.A.,
5) SGB-Bank S.A.,
6) Bank Zachodni WBK S.A.,
7) Nordea Bank Polska S.A.

Zgodnie z tym, co wcześniej przewidywano pierwsze dotacje do kredytów zaciągniętych na poczet budowy domu jednorodzinnego lub zakupu mieszkania, będą wypłacane już w drugim kwartale tego roku. Według informacji firmy Nikol z propozycją udzielenia kredytu połączonego z dofinansowaniem wyszedł Bank Ochrony Środowiska S.A. i już od maja br. proponuje swoim klientom atrakcyjne opodatkowanie pożyczki.

Rekuperator Nikol służący do odzyskiwania ciepła w domach energooszczędnychźródło: Nikol

NFOSiGW zdecydował się na wypłacanie dopłat do nowych inwestycji współpracując z bankami, ponieważ nie posiada możliwości kadrowych do przyjmowania tysięcy wniosków, weryfikacji ich, podpisywania stosownych umów dotacyjnych oraz pełnej kontroli dokumentacji i inwestycji. W rolę kontrolerów wcielą się pracownicy banków. Program NFOSiGW nałożył na ubiegających się o dopłatę obowiązek zaciągnięcia kredytu na wyższą kwotę niż dotacja, o którą się wnioskuje. Jednakże sam kredyt nie musi być tak wysoki, jak koszt całej inwestycji, ale wyższy niż 30 lub 50 tys. zł. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie narzuca okresu kredytowania i żadnej z form zabezpieczenia kredytu.

Obecnie trwa nabór kandydatów na weryfikatorów. Wkrótce zostanie przedstawiona pełna lista podmiotów.