Centralne ogrzewanie w domu

2014-01-16, ostatnia aktualizacja 2014-01-16 (08:09.23)

Najczęściej stosowanym systemem grzewczym w domach jest centralne ogrzewanie. Daje ono duże możliwości podpinania instalacji oraz jej szybkiego serwisowania. Można je stosować przy różnych źródłach ciepła, zarówno tradycyjnych jak i alternatywnych. Charakteryzuje je ponadto duża wydajność i efektywność, co zawsze jest ważnym czynnikiem przy wyborze systemu.

W obecnych warunkach coraz więcej miejsca poświęca się odnawialnym źródłom energii. Budownictwo zmierza w kierunku rozwiązań proekologicznych, związanych ze zrównoważonym rozwojem. Przekłada się to na wzrost zainteresowania systemami energooszczędnymi, które ograniczają pobór energii pierwotnej z tradycyjnych źródeł. Na ich miejsce wchodzą nowoczesne systemy alternatywne wykorzystujące zasoby takie jak promienie słoneczne, woda, naturalne ciepło. Dużą wagę przywiązuje się także do odzyskiwania energii, która już funkcjonuje w danym pomieszczeniu.

Schemat instalacji C.O. z pompą ciepłaźródło: Vikersønn

W takich systemach ogrzewania poczesne miejsce zajmują pompy ciepła. W Zachodniej Europie powoli stają się one standardem. W Polsce cały czas traktowane są jako nowinka techniczna, do której jednak przekonuje się coraz większa rzesza inwestorów. Wydajne i tanie w eksploatacji pompy pozwalają pozyskiwać energie z otoczenia bez ponoszenia zbędnych kosztów. Ich montaż zwraca się w ciągu kilku lat, a dalsza eksploatacja wymaga jedynie zabiegów konserwacyjnych i regularnego serwisowania.

Pompy ciepła nadają się znakomicie do zastosowania w centralnych systemach ogrzewania. Jednostka centralna jest tu umieszczona w miejscu skąd najłatwiej rozprowadzić jest instalację do wszystkich pomieszczeń w budynku. Może ona w ten sposób służyć do ogrzewania wody oraz całego domu. Jedynym problemem pozostaje wtedy dobranie odpowiedniego modelu o odpowiedniej efektywności działania. Tym jednak zająć się mogą wyspecjalizowani doradcy Vikersønn.

Przewiduje się, że w przyszłości każde gospodarstwo domowe wyposażone będzie we własne źródło energii odnawialnej. Stąd też system centralnego ogrzewania posiada duże możliwości rozbudowy i adaptacji do nowych rozwiązań technicznych. Istnieją także prognozy mówiące o tym, że już wkrótce zwiększy się udział niewielkich ekologicznych elektrowni w rynku energetycznych. Oznaczać to będzie, że w każdym pomieszczeniu grzewczym stanie generator, który wyprodukuje prąd potrzebny do napędzania pompy czyniąc jej działanie zupełnie bezkosztowym.