Wolf System - budownictwo prefabrykowane dla wymagających

2013-04-30, ostatnia aktualizacja 2013-11-27 (12:16.12)

Domy prefabrykowane zyskują coraz więcej zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem tego typu budynki cechuje nie tylko szybki montaż przy wykorzystaniu ekologicznych materiałów, ale także energooszczędność oraz niskie koszty eksploatacji.

Jeszcze do niedawna w Polsce dominowało przekonanie, że warto budować jedynie domy w tradycyjnej technologii murowanej. Tymczasem inwestorzy coraz częściej doceniają zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Zdaniem ekspertów ten wyczuwalny zwrot zainteresowań jest wynikiem rosnących wymagań klientów, którzy chcą, aby ich domy jednocześnie cechowały się doskonałymi parametrami technicznymi, były niedrogie w utrzymaniu, wykonane z ekologicznych materiałów i oczywiście - zostały bardzo szybko zbudowane. Te wszystkie zalety łączą w sobie domy prefabrykowane. Przy czym ich lekka konstrukcja wcale nie wyklucza możliwości budowania tego typu budynków w polskich warunkach klimatycznych. Domy drewniane od dawna powstają w austriackich Alpach i Skandynawii, gdzie nawet podczas dużych mrozów zachowują w swoich wnętrzach odpowiedni poziom ciepła.

Szybka budowa

Większość konstrukcji domów prefabrykowanych jest przygotowywana w halach produkcyjnych, dzięki czemu montaż tego typu budynków przebiega szybko i bezproblemowo. Proces stawiania domu prefabrykowanego jest dużo łatwiejszy niż w

przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce. W ten sposób w ciągu czterech - sześciu tygodni można otrzymać dom w stanie surowym zamkniętym, a wykończenie go do stanu deweloperskiego trwa zaledwie dwa - trzy miesiące. Wszystkie prace przy powstawaniu domów prefabrykowanych są prowadzone przez jedną, wyspecjalizowaną ekipę, dzięki czemu inwestorzy skutecznie unikają wszelkich przestojów, związanych ze zmianami zespołów wykonawczych. Szybka budowa jest także dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Większość inwestorów swoje przedsięwzięcia finansuje z zaciągniętych pożyczek. Jeżeli realizacja inwestycji przeciąga się, to nierzadko zdarza się, że klienci są zmuszeni zacząć spłacać raty, jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych, co nie stanowi dla nich korzystnego rozwiązania. Natomiast w przypadku domów prefabrykowanych inwestorzy zyskują pewność, że w ciągu kilku miesięcy będą mogli zamieszkać we własnym domu i wtedy również zaczną spłacać zobowiązania bankowe.

Niskie rachunki

Inną spośród ważnych zalet budownictwa prefabrykowanego stanowią jego doskonałe parametry termiczne i co za tym idzie - niskie koszty eksploatacji. Kluczowe znaczenie dla energooszczędności tych budynków ma dobra izolacja newralgicznych punktów, takich jak okna i ściany, oraz wyeliminowanie mostków termicznych. W efekcie zminimalizowane zostają ilości ciepła traconego na zewnątrz, a koszty eksploatacji domów fabrykowanych są o czterdzieści - sześćdziesiąt procent niższe niż w przypadku budynków murowanych. Oznacza to spore oszczędności dla inwestorów i jednocześnie niesie korzyści dla środowiska naturalnego. - Przegrody zewnętrzne Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System wyróżniają się współczynnikiem przenikalności cieplnej U na poziomie 0,14 W/m2K. Dzięki temu domy posiadające tego typu ściany spełniają nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale również pasywnego. Oznacza to, że wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m2 - wyjaśnia Dominik Kosmała, dyrektor Działu domów gotowych firmy Wolf System.

Ekologiczny dom

Zwolennicy ekologicznego trybu życia doceniają domy z prefabrykatów nie tylko z powodu ich niskiego zapotrzebowania na energię. Ich uwagę zwraca także konstrukcja tego rodzaju budynków, która w większości opiera się na naturalnym, trwałym surowcu, gwarantującym optymalną izolację cieplną i akustyczną. Materiałem tym jest drewno, zapewniające we wnętrzach korzystny mikroklimat, przyjazny nawet dla alergików. Warto przy tym podkreślić, że firma Wolf System do impregnacji drewna nie wykorzystuje żadnych substancji toksycznych, tym bardziej więc domy przez nią wykonywane zasługują na miano ekologicznych.

Dostosowanie projektu

Budując dom, pragniemy, aby w pełni sprostał naszym oczekiwaniom i służył rodzinie przez długie lata. Podczas procesu inwestycyjnego podejmujemy wiele decyzji i

zdarza się, że niektóre z nich zmieniamy niemal w ostatnim momencie. Czasem więc bywa i tak, że inwestorzy, posiadając projekt domu murowanego, chcą zmienić technologię budowania. Taki zabieg wydaje się trudny do wykonania, jednak zwracając się do specjalistów z firmy Wolf System można dostosować dowolny projekt domu do wymogów technologii prefabrykowanej, a także zmodyfikować jego szczegóły zgodnie z wytycznymi przyszłych mieszkańców.

Wielu potencjalnych inwestorów do ropoczęcia budowy własnego domu zniechęcają skomplikowane procedury, konieczność koordynacji wielu działań i nadzorowania kolejnych ekip wykonawczych. Inwestycja może się także kojarzyć z rosnącymi kosztami, wykraczającymi poza zaplanowany budżet oraz wydłużającym się czasem budowy. Tymczasem wystarczy zdecydować się na technologię domów prefabrykowanych, aby w krótkim czasie i bez problemów cieszyć się energooszczędnym i ekologicznym własnym gniazdkiem.