Gruntowe wymienniki ciepła – wady i zalety

2015-10-26, ostatnia aktualizacja 2015-10-26 (09:58.28)

Gruntowe wymienniki ciepła dostępne na rynku w paru wariantach są urządzeniami wspomagającymi pracę rekuperatorów. Ujednolicają temperaturę powietrza wdmuchiwanego do budynku. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta i bazuje na dużej pojemności cieplnej, jaką charakteryzuje się grunt.

Zadaniem wymienników jest pobieranie z gruntu energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed dokonaniem stosownego zakupu.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła stanowią przeważnie jeden z elementów systemu wentylacyjnego. Współpracują z rekuperatorami oraz z pompami ciepła. Prawidłowo dobrane do potrzeb i możliwości danego budynku, odznaczają się bardzo wysokim stopniem skuteczności. Wyróżnia się kilka typów wymienników:

  • płytowe,
  • rurowe,
  • żwirowe,
  • glikolowe.

Różnice pomiędzy nimi widoczne są głównie w obszarze sposobu montażu oraz wydajności, co także znajduje przełożenie na koszty związane z założeniem i eksploatacją instalacji.

Wady gruntowych wymienników ciepła

Decydując się na montaż gruntowego wymiennika ciepła, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on pozbawiony wad. Mówi się w tym kontekście o paru istotnych aspektach.

  • Założenie instalacji – pomimo tego, iż nie należy ona do specjalnie skomplikowanych systemów – jest sporym wydatkiem. Nieodzowne jest przy tym wsparcie ze strony obeznanych w temacie fachowców, ponieważ zamontowanie gwc wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie opłaca się tu szukać oszczędności, ponieważ źle dobrany i zainstalowany wymiennik przyniesie na dłuższą metę więcej szkody niż pożytku.
  • Założenie instalacji wymaga niemałego nakładu prac ziemnych.
  • Środowisko gruntowego wymiennika ciepła sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i grzybów, niezbędne są zatem dodatkowe zabezpieczenia.
  • Aby wymiennik działał efektywnie, trzeba zamontować automatykę do zarządzania nim umożliwiającą m. in. zarządzanie urządzeniami wspomagającymi, przepustnicami itp.
  • Gruntowy wymiennik ciepła musi dostać odpowiednie wspomaganie w postaci wentylatorów – w ten sposób minimalizuje się ryzyko nagłych spadków ciśnienia powodujących zakłócenia pracy rekuperatora. To kolejny czynnik generujący koszty.

Zalety gruntowych wymienników ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła posiadają z drugiej strony wiele zalet przemawiających za wdrożeniem tego rozwiązania w praktykę.

  • Zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, podnosząc przy okazji jego jakość – a tym samym także komfort przebywania w budynku. Powietrze jest dobrze przefiltrowane – w pomieszczeniach tworzy się sprzyjający człowiekowi mikroklimat.
  • Wymienniki doskonale wpisują się w proekologiczne trendy, umożliwiając korzystanie z darmowej energii zimą i latem – w zależności od pory roku oraz indywidualnych potrzeb nagrzewa bądź chłodzi powietrze.
  • Pomimo wysokich nakładów finansowych, które trzeba ponieść w związku z założeniem instalacji, gruntowe wymienniki ciepła są w dłuższej perspektywie opłacalną inwestycją, albowiem przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Nie bez powodu są stosowane w domach pasywnych i energooszczędnych.