Drutex inwestuje w rozwiązania proekologiczne

2013-11-28, ostatnia aktualizacja 2013-11-29 (08:23.46)

Ostatnie lata to czas, w którym coraz więcej osób zaczyna zadawać sobie pytanie o to, w jaki sposób to jak mieszkamy i użytkujemy nasze domy wpływa na środowisko naturalne. Dotychczas główny nacisk kładziony był na racjonalne gospodarowanie odpadami czy używanie właściwych materiałów opałowych.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej na pierwsze miejsce wysuwa się zagadnienie mądrego użytkowania energii i korzystania z jej odnawialnych źródeł, szczelności budynków i odzyskiwania traconego ciepła. N

Okno suwane firmy Drutexźródło: Drutex

aprzeciw tym trendom wychodzi Drutex, stosując w produkcji okien najnowsze technologie proekologiczne. W ostatnim czasie wyrósł on na największego w Polsce odbiorcę bezrtęciowego szczeliwa IGK 130.

Okna bez rtęci

Nie od dziś wiadomo, że rtęć ma bardzo zły wpływ na środowisko naturalne, a w wielu przypadkach może też stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Stąd też przedsiębiorstwa produkujące materiały uszczelniające do okien cały czas poszukują nowych rozwiązań, które mogłyby wspomóc ich proekologiczny charakter. Znane są już spoiwa, które nie zawierają niebezpiecznych związków, a ich wprowadzenie do masowej produkcji zmieniło w zasadniczy sposób rynek przetwórstwa szkła. Za tymi zmianami poszli oczywiście czołowi producenci drzwi i okien w Europie, prezentując swoim klientom zupełnie nowe, bezpieczne i nowoczesne produkty.

Jednym z wprowadzonych do masowego użytku materiałów jest bezrtęciowe szczeliwo IGK 130. Jego producenci oddali go do sprzedaży w wersji z katalizatorem płynnym i mającym postać pasty. Obydwa bez problemów przeszły najbardziej wymagające testy wytrzymałościowe i techniczne. Materiał ten jest produktem nowej generacji spełniającym normy EN 1279 i CEKAL. W trakcie badań poddano go także próbom pokazującym, jak zachowuje się szczeliwo podczas długotrwałej ekspozycji na promienie UV. Prowadzone przez Instytut TNO badania wypadły pomyślnie, co pozwoliło na stosowanie IGK 130 w masowej produkcji okien. Materiał ten to klejąca substancja dwuskładnikowa, która nie zawiera żadnych rozpuszczalników. Firma Drutex stosuje ją do łączenia szyb oraz ramek dystansowych. Fakt, że szczeliwo to nie zawiera rtęci pozwala na produkcję okien bezpiecznych dla środowiska oraz zdrowia człowieka, natomiast doskonałe wyniki w testach wytrzymałościowych robią z niego jeden z najlepszych materiałów uszczelniających na rynku.

Dla Drutex-u, który produkuje dziennie do 5000 okien zastosowanie bezrtęciowych szczeliw ma ogromne znaczenie. Z jednej strony pozwala na eliminowanie szkodliwych dla środowiska odpadów już na poziomie produkcyjnym, z drugiej zaś pozwala na oddanie w ręce ogromnej rzeszy klientów wyjątkowo szczelnych, a dodatkowo całkowicie bezpiecznych dla zdrowia okien.

Bogdan Gierszewski, dyrektor do spraw produkcji Drutex S.A. podkreśla, że badania jakim poddano szczeliwo IGK 130 w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach wykazały, że zawiera on najmniejszą na rynku dawkę rtęci spośród wszystkich dostępnych na rynku materiałów tego typu. Poziom zawartości kształtuje się na poziomie < 1 ppm (1 ppm = 1/106). Wskazał on jednocześnie, że to właśnie Drutex jest największym na polskim rynku odbiorcą IGK 130, co sprawia, że produkowana przezeń stolarka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. „W przypadku stosowania składnika IGK 130 w produktach Drutex-u eliminujemy w ten sposób substancje niebezpieczne, które generują dodatkowo ogromne koszty zdrowotne i środowiskowe związane ze skomplikowanym procesem utylizacji materiałów zawierających rtęć” – mówi Gierszewski.

Z kolei Szymon Nadzieja, będący przedstawicielem dystrybutora firmy IGK przypomina, że koncern wprowadził bezrtęciowy materiał już w 2009 roku i Drutex jest jego odbiorcą niemal od samego początku. Podkreślił też, że stosując szczeliwo IGK 130 firma stawia się wśród najnowocześniejszych zakładów na świecie, które spełniają bardzo mocno wyśrubowane normy związane z ochroną środowiska naturalnego. „Cieszę się, że firma taka jak Drutex, a więc lider w branży stolarki w Europie jest świadomy i wdraża rozwiązania proekologiczne. Wierzę, że podobnie jak systemy energooszczędne również stolarka ekologiczna będzie wyzwaniem przyszłości, a to oznacza, że Drutex w tym zakresie już ma przewagę” – dodaje Nadzieja.

Okna drewniane firmy Drutexźródło: Drutex

Tajemnica materiału pierwotnego

Niewielu producentów stolarki korzysta obecnie z materiału w 100% pierwotnego. Do tej elitarnej grupy zalicza się Drutex. Jego wyroby tworzone są tylko z materiałów pierwotnych, dzięki czemu posiadają one niedoścignione na rynku parametry. Profile PVC marki GL System odpowiadają najbardziej wyśrubowanym normom jakości. Docenia się ich trwałość i odporność na wypaczenia. Warte podkreślenia są także parametry w zakresie energooszczędności i bezpieczeństwa, które wykraczają znacznie ponad obowiązujące w Polsce normy. Stosowanie odpowiednich materiałów to element polityki jakościowej firmy. Istnieje bowiem bezpośrednie przełożenie racjonalnej gospodarki odpadami produkcyjnymi na wysoką jakość finalnego produktu. Stosując tak rygorystyczne przepisy, udało się osiągnąć aż o 100% lepszy niż wymaga tego rynek współczynnik przenikalności cieplnej w oknach Iglo Energy.

Oprócz głównego materiału, także używane w profilach GL System stabilizatory to obojętne dla środowiska naturalnego związki wapniowo-cynkowe. Ich stosowanie pozwala na dalsze poprawianie współczynników bezpieczeństwa dla środowiska i eliminację zagrożeń płynących z korzystania ze związków niebezpiecznych.

Ekologia i energooszczędność idą w parze

Ostatnie lata pokazują, że przyszłością budownictwa w coraz większym stopniu stają się obiekty pasywne i energooszczędne. Wyzwania związane z ich budową dotyczą także producentów stolarki. Okna i drzwi to w procesie tworzenia budynku, który zachowywać powinien jak najlepszy bilans energetyczny miejsca kluczowe. Dlatego też w swoim najnowszym systemie Iglo Energy Drutex sięgnął po najnowsze rozwiązania proekologiczne. Okna te charakteryzują się wysokim stopniem energooszczędności, a nowoczesny design sprawia, że stają się idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa. Przy ich produkcji użyto innowacyjnej technologii uszczelniania za pomocą spienionego EPDM. Pozwala to na osiągnięcie doskonałych współczynników przenikalności cieplnej, które plasują system Iglo Energy w światowej czołówce rozwiązań proekologicznych w swojej branży. Zaletą tych okien są także materiały z jakich wykonane zostały profile należące w 100 procentach do pierwotnych oraz zastosowanie bezpiecznych bezrtęciowych szczeliw. Przykład okien IGLO ENERGY pokazuję, że można stworzyć doskonale proekologiczny produkt bez konieczności rezygnowania z jego energooszczędności.