Zakład poprzeczny Icopal

2014-02-07, ostatnia aktualizacja 2014-02-07 (08:08.41)

Pokrywanie dachów papą zgrzewalną jest jedną z bardzo popularnych technik budowlanych. Jej podstawową zaletą jest szczelność, ekonomiczność oraz szybkość układania. Teraz, dzięki wynalezionemu przez Icopal nowemu sposobowi poprzecznego scalania arkuszy papy, jej układanie stało się jeszcze łatwiejsze.

Zakład poprzeczny Icopal to prawdziwa rewolucja w dekarstwie. Producenci papy od zawsze zdawali sobie sprawę, że aby uzyskać maksymalną szczelność brzegi arkuszy powinny być wolne od masy bitumicznej. Od lat znana jest metoda wykonywania płyt z papy o zakładzie podłużnym. Jej dłuższe brzegi posiadają jedynie wzmocnienie z folii polipropylenowej, dzięki czemu łatwiej je rozgrzać i uzyskać odpowiednią szczelność całej powierzchni. Stworzenie takiego zakładu znacznie ułatwiło pracę dekarzy, którzy nie musieli już usuwać na gorąco i wytapiać masy bitumicznej z obrzeża. Podłużny pas papy pozbawiony posypki znakomicie ułatwia wykonywanie samego zgrzewu podłużnego, sprawia, że nie trzeba tracić czasu wtapiając posypkę w bitum, a przede wszystkim, że szczelność zakładu podłużnego jest bardzo łatwa do osiągnięcia. To właśnie ona jest głównym atutem takiego pokrycia i na nią właśnie dekarze dają w swojej pracy gwarancję.

Zakład poprzeczny Icopal to prawdziwa rewolucja w dekarstwie.źródło: Icopal

Cały czas istniał jednak problem zakładu poprzecznego. Jego stworzenie było znacznie trudniejsze. Istniejące na rynku urządzenia do produkcji nie radziły sobie z takimi wymaganiami. Dla dekarzy oznaczało to dodatkową pracę. Aby prawidłowo wykonać zakład poprzeczny na dachu, należało rozgrzać pas papy o szerokości około 12 centymetrów, następnie za pomocą rozgrzanej szpachelki wtopić posypkę w bitum i dopiero na tak przygotowany zakład poprzeczny zgrzać koniec drugiego brytu papy. Jedna operacja wykonania zakładu poprzecznego trwała 3 minuty, co przy dużej liczbie używanych na dach płatów dawało konkretne straty czasu.

Dotychczasowe kłopoty odchodzą jednak w przeszłość. Icopal opracował nowatorski sposób produkcji papy z poprzecznym zakładem. To prawdziwa rewolucja na rynku. Aby osiągnąć zamierzony efekt pracowano aż 17 lat. W samym Icopalu poświęcono na wdrażanie kolejnych procesów produkcyjnych 100 milionów euro. To ogromna kwota, zważywszy, że kolejne prób kończyły się niepowodzeniem. Teraz jednak linia produkcyjna została zmodyfikowana tak, że można tu produkować bryty papy jednocześnie z zakładem poprzecznym i jak dotychczas podłużnym.

Zakład poprzeczny to konkretne korzyści dla inwestorów, inspektorów nadzoru budowlanego, a przede wszystkim dekarzy. Dla pierwszych z nich to pewność, że wykonanie projektu jest zgodne z wszelkimi normami oraz, że dach będzie szczelny, a co za tym idzie nie będą potrzebne żadne dodatkowe prace. Dla kadry nadzorczej nowy sposób łączenia papy to łatwiejsza kontrola nad prawidłowością wykonywanych prac.

Linia produkcyjna Zakładu Poprzecznegoźródło: Icopal

Jednak największe korzyści odczują sami dekarze. Już od dawna postulowali oni konieczność opracowania takiego właśnie sposobu wykonywania płatów papy. Teraz ich praca ulegnie przyspieszeniu. Będzie o wiele prostsza i bardziej ergonomiczna. Zwiększeniu ulegną wygoda i komfort pracy. Zużywać się także będzie mniej gazu, którym rozgrzewa się brzegi brytu i wytapia znajdującą się na tradycyjnych papach posypkę.

Icopal S.A. z początkiem nowego sezonu dekarskiego 2010 rozpoczął produkcję dwóch typów pap z zastosowaniem ZPI. Są to papy Termik Top 5,2 Szybki Syntan SBS oraz Extra Wentylacja top 5,2 Szybki Syntan SBS. W następnych miesiącach Zakład Poprzeczny Icopal wprowadzony będzie na pozostałych typach pap zgrzewalnych wierzchniego krycia.

Jako, że korzyści płynące ze stosowania papy z poprzecznym zakładem są tak duże wydaje się naturalne, że już wkrótce staną się one równie popularne jak istniejące dotychczas na rynku papy z zakładem podłużnym. Icopal staje się więc ponownie wyznacznikiem nowoczesności w branży.