Wykwity wapienne na kostce brukowej. Skąd się w ogóle biorą?

2019-09-03, ostatnia aktualizacja 2019-09-03 (10:25.51)

Kostka brukowa jest niezwykle popularnym materiałem, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, np. podjazdu. Jednak często efekt wizualny, o który w głównej mierze chodzi, psują tzw. wykwity wapienne. Jak informują producenci, nalot ten jest absolutnie naturalną sprawą. O to, skąd się bierze oraz jak je usunąć, zapytaliśmy fachowca, który impregnacją kostki brukowej zajmuje się od lat.

Preparat do usuwania wykwitów wapiennych
Preparat do usuwania wykwitów wapiennychźródło: Impregnacja kostki

Wykwity wapienne – warto składać reklamację?

Należy powiedzieć sobie otwarcie, że osoby, które zakupiły kostkę brukową, pustaki ogrodzeniowe czy ogrodzenia betonowe, na których pojawiły się wykwity wapienne, niestety nie mogą liczyć na reklamację. Dowiedzieliśmy się u źródła, że Polskie Normy dotyczące wyrobów betonowych PN-EN 13369:2005 uznają wykwity wapienne, jako naturalny element dojrzewania betonu. Ten nalot, przypominający często białe plamy, jest wynikiem „karbonizacji wodorotlenku wapniowego, która powstaje w wyniku hydrolizy krzemianów wapniowych zawartych w cemencie”. Brzmi to oczywiście, jak czarna magia, ale to prosty fakt, że beton, z którego wykonywane są m.in. kostki brukowe, stabilizuje się i dojrzewa stopniowo. Same wykwity pojawiają się i znikają samoczynnie, zwykle po ok. 2-3 latach.

Kiedy pojawiają się wykwity wapienne?

Wykwity wapienne najczęściej pojawiają się na wiosnę i już tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje. Gdy beton dopiero „dojrzewa” (jak wspominaliśmy, proces ten może trwać do 3 lat), odbywa się w nim intensywny transport wody wraz z solami. Procesy te zachodzą intensywniej, gdy różnica temperatury pomiędzy wnętrzem a powierzchnią muru jest większa. W takim przypadku dochodzi do krystalizacji soli na powierzchni muru budowlanego. Właśnie dlatego na wiosnę, gdy nagle temperatura powietrza się zdecydowanie zwiększa, mury o wiele intensywniej zaczynają odparowywać wilgoć. To wtedy najczęściej pojawiają się wykwity, które nierzadko potrafią pokryć znaczną część muru. Jednak powtarzamy: to proces całkowicie naturalny, przebiegający swoim rytmem.

A może preparat do usuwania wykwitów wapiennych?

Fakt, że wykwity wapienne znikają same, nie znaczy, że nie można tego procesu przyspieszyć. Tutaj możliwości jest kilka, jednak po większą ilość informacji udaliśmy się do fachowca z Impregnacji Kostki, który na ten temat wie więcej niż ktokolwiek inny:

Przez lata dominowały na rynku środki mocno niepewne, których skład mógł nierzadko bardziej zaszkodzić niż pomóc – zwłaszcza środowisku. Obecnie jednak korzystamy ze środków nowej generacji, które trwale usuwają wykwity z wyrobów betonowych, wnikając w strukturę materiału na kilka milimetrów. Co ważne, środki te można stosować zarówno w przypadku świeżo położonej nawierzchni, jak i tej starszej, aby odzyskać utracony efekt wizualny. Warto przy wyborze zastanowić się nad maksymalnie ekologicznym rozwiązaniem, nie ufając tanim środkom zamiennym, które nie posiadają niezbędnych atestów.

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!