Wybieramy pralkę do małej łazienki – kilka praktycznych porad

2018-10-29, ostatnia aktualizacja 2018-10-29 (09:34.59)

W większości mieszkań w blokach łazienki są dość małe. Zagospodarowanie takiego wnętrza bywa często wielkim wyzwaniem, szczególnie jeśli chcemy by było wygodne i ładne. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniej pralki, która będzie jednocześnie wygodna w użytkowaniu i nie zajmowała byt wiele miejsca. Oto kilka porad.

Wprowadzasz się do nowego mieszkania? A może Twoja stara praka po latach pracy odmówiła posłuszeństwa? Albo też chcesz zrobić gruntowny remont łazienki z wymianą AGD? Niezależnie co jest przyczyną decyzji o zakupie pytanie jaką pralkę kupić jest niezwykle istotne. Szczególnie, że oferta tych urządzeń jest bardzo bogata.

Pralka ładowana od góry

Pralki ładowane od góry są dość wysokie oraz głębsze niż szersze. Wymiary standardowych modeli wynoszą 40x60 cm, są jednak dostępne również mniejsze urządzenia. W związku z tym bez trudu zmieszczę się do wąskich wnęk i przestrzeni powstałych pomiędzy elementami wyposażenia wnętrza. Zdecydowanie lepiej się sprawdzą w wąskich długich, łazienkach gdzie jest niewiele miejsca na otwarcie drzwiczek frontowych i wygodne pakowanie i wyjmowanie prania. Wadą tego typu urządzeń, ze względu na otwieraną do góry klapę, jest ograniczone możliwości wykorzystania przestrzeni nad nią. Montaż półek lub szafek jest możliwi nie niżej niż 50-60 cm nad pralką.

Pralka ładowana z przodu

Pralki z drzwiczkami z przodu są zdecydowanie szersze od pralek ładowanych od góry. Ich standardowa szerokość wynosi 60 cm, jednak ich wysokość i głębokość jest mniejsze. Pamiętać jednak trzeba, że wybierając taki model urządzenia musi być jeszcze miejsce na wygodne otwarcie drzwiczek i wyjecie lub włożenie do środka prania. Jest to przestrzeń o wymiarach nie mniejszych niż 60 cm, którego często w małych łazienkach brakuje. Zaletą takich pralek jest wolna przestrzeń ponad nią, gdzie można zamontować szafki lub półki, które będą wygodnym miejscem na przechowywanie chemii lub kosmetyków lub ręczników.

Najważniejsze parametry na które warto zwrócić uwagę

Niezależnie jaki model pralki wybierzesz zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów, które będą miały ogromny wpływ na wygodę i jakość korzystanie z pralki w dniu codziennym.

Koszta eksploatacji – czyli klasę energetyczną oraz ilość pobieranej wody. Obecnie najwyższą klasą energetyczną jest A+++, która zużywa nawet do 40% mniej energii niż klasa A. Zużycie wody będzie też miało tu duże znaczenie, bardzo dobrym rozwiązaniem może być pralka z automatycznym doborem ilości wody zależnie od ilości prania.

Pojemność – ma to szczególne znaczenie jeśli jest nieduża łazienka a dość liczna rodzina warto poszukać pralki która przy niedużych rozmiarach zmieści jak najwięcej prania. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają same są nieduże pralki o szerokości około 50 cm i pojemności 3-4 kg.

Programy i funkcje – im więcej programów ma dana pralka tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie Ci dobrać program zależnie od rodzaju materiału i koloru ubrań, wiele pralek posiada również dodatkowe płukanie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wybrania poboru zmniejszonej ilości wody jeśli chcemy zrobić nieduże pranie. W nowszych modelach pojawiła się również możliwość ustawienia czasu, kiedy pralka ma się włączyć oraz licznik pokazujący, o której pranie się zakończy.

Niektóre modele posiadają także opcję samoczyszczenia bębna dzięki czemu nie musisz się martwić o jej dbanie a dodatkowo dłużej będzie sprawnie działać.

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!