Systemy grzewcze oparte na OZE

2013-11-30, ostatnia aktualizacja 2014-06-24 (09:13.34)

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to w ostatnich latach coraz bardziej popularny trend w ogrzewaniu domów. Użytkownicy oczekują od producentów urządzeń, które pozwolą im w ekologiczny sposób uzyskiwać ciepło. Naprzeciw temu wychodzi marka Buderus, która prezentuje innowacyjne rozwiązania, które stosować można już dziś. Wszystkie je cechuje prostota oraz wysoka wydajność.

Dla domów jednorodzinnych najpopularniejszym rozwiązaniem są biwalentne podgrzewacze wody z systemem słonecznym. Wykorzystują one dwa sposoby podgrzewania wody. Dolna część podgrzewacza wyposażona jest w wymiennik ciepła słonecznego, który pozwala na podgrzewanie wody użytkowej. W razie długotrwałego braku słońca wykorzystywać można górną część urządzenia, gdzie znajduje się wymiennik ciepła dodatkowego źródła energii. Wysoką wydajność tego typu sprzętu zapewnia nowatorski sposób podgrzewania polegający na warstwowym podnoszeniu temperatury znajdującej się w nim wody.

 

Innym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jest kompaktowa centrala grzewcza, która składa się ze zmontowanego kotła kondensacyjnego oraz biwalentnego podgrzewacza warstwowego. Można go podłączyć do instalacji słonecznej, uzyskując niewielką, ale sprawną i wydajną jednostkę grzewczą i słoneczną, której montaż jest niezwykle prosty.

Prawdziwym hitem w ofercie Buderus jest powietrzna pompa ciepła służąca do podgrzewania wody. Wykorzystuje ona ciepłe powietrze wyprowadzane z budynku i zamienia je w energię wykorzystywaną w podgrzewaczu. Do systemu podłączyć można także kolektory słoneczne. Pompa pozwala jednocześnie na obniżanie latem temperatury w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana. Doskonale sprawdza się w spiżarniach, suszarniach czy pralniach, gdzie wytwarzane jest dużo ciepła, a jednocześnie konieczne jest jego osuszanie. Ilość ciepłego powietrza wydalanego z domku jednorodzinnego jest całkowicie wystarczająca dla podgrzewania wody dla jego mieszkańców.

W domach wielorodzinnych lepiej sprawdzają się instalacje pozwalające na wstępne podgrzewanie wody za pomocą kolektorów słonecznych oraz ostateczne podgrzewanie do wymaganej temperatury z zastosowaniem dodatkowych źródeł energii. Między obydwoma kotłami stosuje się pompę przeładowującą. Rozbudowana wersja tego systemu, z zastosowaniem buforowania wody grzewczej, sprawdza się bardzo dobrze w dużych obiektach komercyjnych, gdzie istnieje zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Kolektory słoneczne stosować można także w ogrzewaniu domów. Instalacja słoneczna może oddawać ciepło do układu grzewczego budynku, jeżeli temperatura powrotu z instalacji grzewczej jest niższa niż temperatura czynnika obiegowego. Systemy takie znajdują zastosowanie w domkach jedno i wielorodzinnych, gdzie pokrywać mogą nawet do 30% całorocznego zużycia energii cieplnej. Uzupełnieniem systemu centralnego ogrzewania mogą być także kotły na paliwo stałe (na przykład Holzgaz), które pozwalają na dużą redukcję kosztów ogrzewania budynków. W ten sam sposób wykorzystywać można także powietrzne pompy ciepła, które najlepiej sprawdzają się przy grzejnikach o dużej powierzchni oraz w ogrzewaniu podłogowym.

Pompy ciepła mogą być także stosowane jako samodzielne źródła ogrzewania domów. Pompa powietrzna pobiera ciepło z otoczenia zewnętrznego i potrafi pracować wydajnie nawet przy temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza. Oznacza to znaczącą redukcję kosztów ogrzewania, gdyż aż 80% energii pozyskiwanej jest bezpośrednio z natury. Jeżeli temperatura spada poniżej -20 stopni, uruchamiane jest dodatkowe źródło ciepła, w postaci podgrzewacza elektrycznego.

W podobny sposób działają też pompy gruntowe, których instalacje znajdują się poniżej 1,2 metra pod powierzchnią gruntu, poza granicą mrozu. Zastosowane tu pompy glikol/woda nie maja sobie równych pod względem wydajności i sprawności, która wynosi 5, co oznacza, że na każdą pobraną kilowatogodzinę energii elektrycznej produkują aż 5 kilowatogodzin energii cieplnej. Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania budynków. Pompy takie wspomagać można systemem solarnym. Zastosowanie pomp ciepła wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Dzięki temu rozwiązania te wyrastają na jeden z najbardziej proekologicznych systemów dostępnych na rynku.