Remontujemy – na co zwrócić szczególną uwagę

2013-12-12, ostatnia aktualizacja 2013-12-12 (09:48.40)

Wiele osób decydujących się na remont domów nie posiada wiedzy z tego zakresu. Zamawiają więc ekipę budowlaną mając nadzieję, że rozwiąże ona wszystkie ich problemy. Jest to jednak nadzieja złudna. Oczywiście, istnieją firmy, które doskonale wywiązują się ze swojego zadania, ale można także natknąć się na „fachowców”, którzy nie tylko nie zrobią tego, co im zlecono, ale także narażą inwestora na dodatkowe straty.

Remontujemy – na co zwrócić szczególną uwagęźródło: Knauf

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, dobrze jest mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu budownictwa, która nie pozwoli nam paść ofiarą oszustwa. Co powinniśmy wiedzieć o remontach podpowiadają eksperci Knauf.

Suche tynki

Kwestie wykończenia pomieszczeń i ich wyglądu zaprzątają każdego remontującego dom. Malować, tapetować, kłaść gładzie czy wykańczać płytami gipsowymi? Możliwości na rynku jest dużo. Jednak do wszystkich potrzebna jest podstawowa rzecz. Równie ściany. Osiągnięcie tego celu dla wykwalifikowanego robotnika nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Najprostszą metodą stworzenia gładkich powierzchni ścian jest zastosowanie suchych tynków. Ich nakładanie jest bardzo łatwe, ale przestrzegać trzeba kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim tynk kładzie się na zupełnie oczyszczoną ścianę. Nie mogą się na niej znajdować żadne zabrudzenia, a szczególnie tłuste plamy czy kurz, które mogą spowodować odpadnięcie nowej pokrywy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przygotowanie. Nie można zapomnieć o zagruntowaniu całej powierzchni. Na tak przygotowaną ścianę nakłada się klej, który należy rozmieszać według instrukcji na opakowaniu. Jego placki muszą być rozmieszczone odpowiednio gęsto i mieć grubość niemniejszą niż 1,5 centymetra. W razie pomyłki bądź krzywego założenia płyty zmiana jej położenia możliwa jest do mniej więcej 10 minut od momentu przyklejenia. Następnie klej zastyga i nowa powłoka jest nie do ruszenia.

Sztuka szpachlowania

Wykonane z płyt gipsowo-kartonowych ściany są równe, ale aby położyć na nich materiał wykończeniowy w postaci farby bądź terakoty, należy je jeszcze zaszpachlować. Podczas całej pracy pamiętać należy, że płyty pracują pod wpływem temperatury. Dlatego też zaleca się, aby pomieszczeń remontowanych nie podgrzewać zbyt mocno. Z drugiej strony nie może w nich panować temperatura niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jeżeli zdecydujemy się na położenie na ścianie samej glazury, wystarczy jedynie zaszpachlować połączenia płyt. W przypadku malowania procesowi temu należy poddać całą powierzchnię. Doskonałym produktem służących do tego typu prac jest gładź szpachlowa Uniglatt firmy Knauf. Podczas zabezpieczania płyt należy także zwrócić uwagę na takie elementy jak dobór taśmy zbrojącej krawędzie, ich oczyszczenie z pyłu oraz odpowiedni rodzaj gipsu.

Sztuka tynkowania

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się tynki gipsowe. Ich stosowanie zwiększa komfort mieszkania poprzez ich właściwości higroskopijne. Pochłaniają one wilgoć i wysuszają powietrze w pomieszczeniach. Zmniejsza to możliwość powstawania szkodliwych grzybów i pleśni.

Aby osiągnąć upragniony efekt, tynk gipsowy musi zostać położony na właściwe podłoże. Konieczne jest jego właściwe zagruntowanie, zgodne ze specyfiką samego muru. Szeroką gamę produktów gruntujących przeznaczonych do różnego rodzaju podłoża posiada w swojej ofercie firma Knauf. Częstym problemem jest także pojawianie się pęknięć na styku różnych powierzchni. Można wyeliminować tę niedogodność poprzez stosowanie siatek podtynkowych Kanuf Gitex. Należy pamiętać, że tynki gipsowe nadają się jedynie do nakładania jednowarstwowego, w temperaturach nie niższych niż 5 stopni Celsjusza. Tylko właściwie prowadzone prace remontowe pozwolą na pełne wykorzystanie dostępnych na rynku wysokiej jakości materiałów. W innym wypadku efekty mogą okazać się rozczarowujące.