Przyczyny powstawania pleśni – jak temu zaradzić?

2019-04-09, ostatnia aktualizacja 2019-04-09 (14:50.45)

W wielu domach czy mieszkaniach pojawia się pleśń. Ten charakterystyczny zielonkawy lub czarny osad jest nie tylko nieestetyczny, ale też ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka – szczególnie małych dzieci. Dlatego, gdy tylko się pojawi, należy podjąć z nim walkę, a skuteczne zwalczenie pleśni często nie jest takie proste.

Przyczyny powstawania pleśni
Przyczyny powstawania pleśniźródło: Ceresit

Co to jest pleśń?

Problem z pleśnią znany był już za czasów starożytnych. Wzmianka o niej pojawia się nawet w Biblii. Jednak stosunkowo niedawno udało się podjąć z nią skuteczną walkę. Czym jest pleśń? To rodzaj grzyba, który tworzy się z niewielkich zarodników znajdujących się w powietrzu. Do swojego rozwoju potrzebuje przede wszystkim wody, dlatego pojawia się głównie w wilgotnych miejscach i pomieszczeniach np. w łazience. Jak wynika z badań – rozwojowi pleśni sprzyja klimat, gdzie wilgotność względna jest powyżej 70%. Grzyb ten bardzo często występuje w rogach oraz w miejscach, gdzie nie ma zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Często długo pozostaje niezauważona, bowiem początkowo nie wydziela żadnej charakterystycznej silnej woni. Dopiero gdy grzyb zajmuje większy obszar, pojawia się zapach.

Pleśń ma niekorzystny wpływ na zdrowie

Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, iż pleśń nie jest szkodliwa, a jedynie psuje walor estetyczny. Już jednak wiadomo, że ma ona bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Podczas jej rozprzestrzeniania się i wzrostu są wydzielane toksyny, które są szkodliwe dla systemu nerwowego, komórek mózgowych czy też systemu immunologicznego. Zaniedbanie pojawiającej się pleśni może więc doprowadzić do wielu poważnych chorób. U dzieci pleśń powoduje alergię, nieżyt nosa, rzadziej zapalenie krtani, płuc, spojówek czy jamy ustnej. Bardzo popularnymi dolegliwościami, które powodują te grzyby, są: kichanie, świąd skóry i kaszel. Warto także wiedzieć, iż zarodniki pleśni, jeśli będą miały kontakt z przewodem pokarmowym, mogą spowodować uczulenia pokarmowe.

Jak zwalczać pleśń?

Metod zwalczania pleśni jest kilka. Jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Na początku na pewno należy ustalić przyczynę jej pojawiania się. Dopiero wtedy walka z grzybem może być efektywna i trwała. Trzeba mieć na uwadze, że pleśń nigdy nie pojawia się „znikąd”. Często powodem jest zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu. Bardzo szczelne okna (rzadko otwierane), do tego słaba wentylacja powodują kondensację i następnie – pleśń. Zdarza się także, że zwiększony poziom wilgotności w mieszkaniu czy domu jest następstwem różnego rodzaju budowlanych defektów np. niewłaściwej izolacji spoin.

W przypadku gdy powodem pojawienia się grzyba jest wilgoć – trzeba się nią niezwłocznie zająć.

Wilgoć w mieszkaniu – jak ją zwalczyć?

Zwalczając wilgoć w pomieszczeniach, z pewnością należy zwrócić uwagę na wentylację – czy jest sprawna. Mieszkanie należy też wietrzyć w miarę możliwości. Problemem w tym przypadku często są łazienki, które nie mają okien. Warto także zainwestować w osuszacze powietrza, czyli pochłaniacze wilgoci. Urządzenia te dobiera się pod względem pomieszczenia, w którym będą użytkowane. Sprzęt tego typu pozwala bez problemu utrzymać optymalną wilgotność. Atutem pochłaniaczy jest niewątpliwie to, iż efekt jest zauważalny praktycznie natychmiast. Urządzenie usuwa nadmiar wilgoci i gromadzi ją w zbiorniku, który później trzeba wyczyścić. Trzeba pamiętać, by nie ustawiać osuszacza bezpośrednio przy ścianie, a jakieś 10 cm od niej, wówczas będzie lepiej pochłaniał wilgoć.

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!