Plusy i minusy okrągłych stołów

2019-03-18, ostatnia aktualizacja 2019-03-18 (09:21.21)

Wiele osób zastanawiając się nad wyborem stołu okrągłego do swojej kuchni lub jadalni, odczuwa pewne wątpliwości, czy aby na pewno jest to dobra decyzja. Podpowiadamy zatem, jakie wady i zalety niesie za sobą to rozwiązanie? Do jakich wnętrz jest polecane i jaką ilość osób jest w stanie pomieścić.

Plusy i minusy okrągłych stołów
Plusy i minusy okrągłych stołówźródło: Stół Plus Krzesła

Dla ilu osób?

Wielokrotnie można spotkać się z twierdzeniem, że stoły okrągłe mają tę przewagę nad prostokątnymi, ponieważ są w stanie pomieścić większą ilość osób. Jak to jest w rzeczywistości? Czy ten pogląd nadal ma rację bytu? Oczywiście, poniekąd tak. Łatwiej bowiem dostawić dodatkowe krzesło do blatu w okrągłym kształcie niż kwadratowym, jednak bez względu na wszystko należy mieć świadomość, że osoby, które będą przy nim zasiadały, muszą mieć swobodę ruchu. Generalna zasada brzmi: każdy użytkownik stołu powinien mieć do własnej dyspozycji co najmniej 60 cm. I tym kryterium należy się kierować podczas określania ilości biesiadników zasiadających przy okrągłym stole.

Do jakich wnętrz pasuje?

Kolejnym tematem rozważań jest kwestia budząca wiele wątpliwości. Dotyczy bowiem wnętrz, jakie można wzbogacić wystrojem tegoż mebla. Jak się okazuje duże znaczenie w tym zakresie odgrywa kształt i metraż pomieszczenia. Stoły okrągłe to rozwiązanie w szczególności polecane do małych, kwadratowych przestrzeni. Wąskie i długie o wiele lepiej będą prezentowały się w towarzystwie prostokątnych blatów, nie zaburzając przy tym proporcji mieszkania.

Plusy i minusy

Okrągły stół niesie za sobą wiele udogodnień. Wystarczy spojrzeć na kwestię związaną z oświetleniem. W tym wypadku wystarczy jedna, centralnie umieszczona nad blatem lampa, aby cała aranżacja prezentowana się perfekcyjnie. Prostokątne i kwadratowe modele nie dają nam takiej swobody. Wymagają dokładnych przemyśleń dotyczących źródeł światła, a nie każdy – wiadomo - ma do tego zmysł. Kolejna sprawa dotyczy bezpieczeństwa. Brak kantów jest niewątpliwym plusem w sytuacji, gdy jego użytkownikami są również małe dzieci. Wybór okrągłego blatu jest także wybawieniem dla rodzin o nieparzystej liczbie domowników. O ile kwadratowy czy prostokątny stół narzuca symetryczny układ krzeseł, o tyle okrągły stół daje w tym wypadku pełną dowolność.

Minusy? Jak każde rozwiązanie, również i to posiada pewne mankamenty. Mianowicie opisywany mebel jest mniej ustawny niż jego prostokątny przeciwnik. Jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia przestrzeni, dostawienie go do ściany nic nie zmieni. Dla wielu osób jest to spora wada, zwłaszcza kiedy nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego miejsca.

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!