Kotły gazowe z zasobnikiem c.w.u.

2017-07-05, ostatnia aktualizacja 2017-07-05 (14:21.35)

Kocioł gazowy centralnego ogrzewania pełni zwykle podwójną funkcję. Jego zadaniem jest zapewnić ciepło w całym domu oraz przygotować dla mieszkańców ciepłą wodę użytkową. Jako paliwo może być użyty gaz ziemny, biogaz albo gaz płynny. Ze względu na swoją kompaktową budowę kocioł gazowy z powodzeniem zmieści się np. w kuchni. Dla bezpieczeństwa lepiej jest jednak umieścić go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

W przeciwieństwie do kotła olejowego albo opalanego drewnem, w przypadku kotła gazowego wystarczy przyłącze gazu bez żadnego magazynu albo zbiornika paliwa. Nowoczesne kotły kondensacyjne odzyskują ciepło spalin, osiągając bardzo wysokie sprawności. Nadają się do zastosowania zarówno w starszym budownictwie, jak i w nowoczesnych, energooszczędnych domach.

Ogrzewanie wody użytkowej gazem

Ciepła wody należy do elementarnych potrzeb mieszkańców domu. Ma też duży udział w kosztach utrzymania. Pytanie, jak możliwie najtaniej zapewnić sobie ciepłą wodę, jest stawiane w każdym gospodarstwie domowym. Jedną z opcji jest ogrzewanie gazowe. Nowoczesne budynki mają coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Nie dotyczy to jednak ciepłej wody. Wraz ze spadkiem zużycia energii przez budynek, w ogólnym bilansie rośnie udział ciepłej wody. Jej zużycie przypadające na jedną osobę jest wielkością mniej więcej stałą. W rezultacie może dojść do ciekawego zdarzenia, że w bardzo dobrze ocieplonym budynku ogrzanie wody użytkowej pochłania więcej energii, niż całe ogrzewanie pomieszczeń.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny i zasobnik c.w.u.

Punktem wyjścia do podjęcia decyzji o montażu kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem ciepłej wody jest wybór sposobu zaopatrzenia domu w ciepłą wodę. Jeśli w budynku jest dużo punktów poboru ciepłej wody należy wybrać opcję z zasobnikiem. W ten sposób otrzymamy właściwy komfort użytkowania. Zasobnik c.w.u to odpowiedniej pojemności zbiornik, który przez długi czas utrzymuje stałą temperaturę wody. W zależności od różnych czynników, między innymi wielkości budynku, liczby mieszkańców domu i ich przyzwyczajeń, co do pory i ilości zużywania ciepłej wody, istnieją różne rozwiązania.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem

Kompaktowy kocioł gazowy w wersji wiszącej z wbudowanym zasobnikiem – to idealne rozwiązanie w przypadku problemów z miejscem na duże urządzenie. Konstrukcja takiego kotła i jego parametry pozwalają na podgrzewanie dużej ilości wody. Aby umożliwić swobodne napełnianie wanny albo jednoczesną obsługę dwóch pryszniców, stosuje się kotły o dużej mocy (>24 kW).

Jednoczesne odkręcenie kilku kranów może jednak spowodować spadek temperatury wody we wszystkich punktach. Dla uniknięcia takich przykrych niespodzianek w gazowych kotłach kompaktowych jest zamontowany dodatkowy, niewielki zbiornik wody użytkowej. Ma on pojemność rzędu 20-50 litrów i zadanie pokrycia chwilowego, dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Kompaktowy kocioł kondensacyjny z wbudowanym ładowanym warstwowo zasobnikiem ze stali nierdzewnej jest idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Mieści się bez problemu we wnęce albo w pomieszczeniu gospodarczym.

Zasobnik warstwowy wykazuje znacznie większą wydajność w porównaniu z zasobnikiem z wężownicą o tej samej pojemności. Wynika to z innej zasady działania obu podgrzewaczy. W kotle z zasobnikiem warstwowym woda jest podgrzewana przepływowo w wymienniku płytowym, podobnie jak w przepływowych podgrzewaczach wody. Zasobnik służy tylko do jej magazynowania. W czasie poboru ciepłej wody jej zapas w zasobniku jest uzupełniany na bieżąco wodą podgrzaną. Do zasobnika z wężownicą dostarczana jest woda zimna, która dopiero w nim podgrzewana jest w całej objętości.

Podsumowując można stwierdzić, że w nowym budownictwie centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę z kotła gazowego z zasobnikiem jest często stosowane i jak najbardziej polecane. Poza tym fachowej porady można na ten temat zasięgnąć np. w firmie VINSAR oferującej instalacje grzewcze.

Dlaczego warto zainstalować kocioł gazowy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

  • Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem zajmuje wyjątkowo mało miejsca.
  • Daje wysoki komfort przygotowania ciepłej wody.
  • Możliwość ciągłego korzystania z ciepłej wody ograniczona jest jedynie mocą kotła.
  • Montaż pompy cyrkulacyjnej daje dostęp do ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranu.
  • Wysoka sprawność kotła gazowego obniża koszty ogrzewania.
  • Nakłady inwestycyjne i koszty użytkowania są do zaakceptowania przez każdego inwestora.