Jak zmniejszyć przywieranie kurzu do powierzchni ścian?

2017-11-30, ostatnia aktualizacja 2017-11-30 (14:55.00)

Wiemy, jak powszechnym i uciążliwym zjawiskiem jest kurz. Drobiny, które dostają się do pomieszczeń przez okna i drzwi, potrafią mocno uprzykrzyć nam życie. Jak zmniejszyć przywieranie kurzu do powierzchni ścian?

Jak zmniejszyć przywieranie kurzu do powierzchni ścian?
Jak zmniejszyć przywieranie kurzu do powierzchni ścian?źródło: Śnieżka

Czym jest kurz?

Kurz to nic innego jak mieszanka substancji biologicznych i innego pochodzenia, które są produkowane przez domowników lub trafiają do pomieszczeń z zewnątrz. Jest to zatem pył, w skład którego wchodzą włosy, naskórek, sierść zwierząt, pyłki, sadza, włókna ubrań, pleśń i mikroorganizmy, a w tym roztocza. Kurz domowy może także zawierać alergeny, które są jedną z najczęstszych przyczyn występowania chorób, w tym astmy alergicznej.

Co ciekawe, każdy dom posiada własny profil kurzu, z którego można dowiedzieć się wiele o konstrukcji budynku i jego mieszkańcach. W domach, w których są zwierzęta, kurz w dużej mierze składa się z sierści i zwierzęcego łupieżu naskórka oraz drobin piór. W miastach w kurzu jest zazwyczaj sadza pochodząca między innymi ze spalin samochodowych.

Gdzie gromadzi się kurz?

Kurz osadza się najczęściej na powierzchniach, takich jak podłogi, dywany, meble, zasłony, koce i narzuty. Na rynku dostępnych jest wiele środków mających na celu walkę z tym niechcianym gościem. Można wybierać spośród różnego rodzaju produktów czyszcząco-antystatycznych do mebli, dywanów i innych powierzchni. Tocząc batalię z kurzem, bardzo łatwo jest jednak zapomnieć o ścianach i sufitach, na których gromadzi się najwięcej szkodliwych alergenów i roztoczy. Jest to o tyle niebezpieczne, że na takich powierzchniach pył jest najmniej widoczny, a z biegiem czasu staje się on coraz bardziej niebezpieczny dla zdrowia.

Jak radzić sobie z kurzem?

Jednym z podstawowych sposobów radzenia sobie z kurzem jest po prostu odkurzanie powierzchni za pomocą odkurzacza. Jednak jeżeli należysz do osób, które nie lubią sprzątać, wypróbuj–farby antystatyczne np. Śnieżkę Satynową. Jest to farba, która oprócz właściwości antystatycznych posiada także podwyższoną odporność na zabrudzenia (Śnieżka Satynowa jest odporna na 100 rodzajów plam ¹).

Powłokę powstałą po wymalowaniu tą farbą będzie można wielokrotnie czyścić, szorować oraz zmywać wodą z dodatkiem detergentów. Śnieżka Satynowa zawiera Teflon™ surface protector, który gromadząc się na powierzchni farby, obniża jej napięcie powierzchniowe, dzięki temu wymalowania charakteryzują się słabszym przyciąganiem zanieczyszczeń, a brud ma mniejszą możliwość trwałego wiązania się z podłożem. Tego rodzaju osłona przyciąga o wiele mniej zanieczyszczeń, stając się tym samym trwałą ochroną przed różnego rodzaju zabrudzeniami, kurzem i roztoczami.

Walka z kurzem może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jeżeli należysz do alergików i chcesz zadbać zarówno o zdrowie swoje, jak i rodziny, wypróbuj farby z teflonem. Jest to jeden z niewielu sposobów na skuteczne pozbycie się kurzu, lepsze samopoczucie i zdrowsze życie.

¹ w przypadku postępowania zgodnie z instrukcją Producenta podaną na opakowaniu (w tym przetarcia zabrudzonej powierzchni w ciągu 5 min.) farba na gładkich, wysezonowanych podłożach nie absorbuje zabrudzeń i plam powstałych w wyniku kontaktu powierzchni pomalowanej z następującymi rzeczami: ananas, arbuz, banan, brzoskwinia, burak, ciemne winogrono, gruszka, cukinia, kiwi, limonka, mango, papryka chilli, marchew, pomidor, fasolka szparagowa, truskawki, zielona papryka, czerwona papryka, ziemniak młody, mandarynka, śliwka, jabłko, czekolada mleczna, biała czekolada, brzoskwinie w syropie, landrynki, dżem brzoskwiniowy, jajko, jogurt owocowy, kakao w proszku, karmel, keczup, krem czekoladowy, lody czekoladowe, majonez, masło, miód, mięso mielone wieprzowe, wątróbka, musztarda, ocet balsamiczny, olej rzepakowy, smalec, ryba w pomidorach, powidła śliwkowe, ser biały, oliwa z oliwek, jogurt jagodowy, jogurt truskawkowy, bita śmietana, sos pieczeniowy ciemny, sos spaghetti, przyprawa typu maggi, kefir, deser owocowy dla dzieci, curry, szminka, olejek do opalania, bronzer, cień do powiek, tusz do rzęs, oliwka dla dzieci, pasta do zębów, róż w pudrze, krem do rąk, błyszczyk do ust, pianka do włosów, pianka do golenia, lakier do włosów, odżywka do włosów, płyn do mycia podłóg, płyn do mycia szyb, mleczko do czyszczenia mebli, nabłyszczacz do liści, dezodorant, ziemia, błoto, zakreślacz, smar WD 40, plastelina, kreda tablicowa, białe wino, ciemne piwo, napój cola, herbata mrożona, herbata czerwona, herbata rumiankowa, kawa parzona, kawa rozpuszczalna, kakao, mleko, mleko kokosowe, czerwona oranżada, piwo, sok pomarańczowy, sok warzywny, nektar bananowy, koncentrat z buraków, sok pomidorowy, sok z marchewki.