Ile może kosztować montaż powietrznej pompy ciepła?

2019-03-21, ostatnia aktualizacja 2019-03-21 (13:01.30)

Z pewnością to pytanie interesuje wiele osób planujących budowę domu. Dotyczy to w szczególności osób, które nie mają możliwości skorzystania z gazu ziemnego, a poszukują bezobsługowego źródło ciepła. Jednym z naturalnych wyborów jest dziś pompa ciepła w szczególności pobierająca energię z powietrza atmosferycznego. W artykule przedstawiono szacunkowe koszty systemu oraz wpływ decyzji inwestora na ich poziom.

Koszt pompy ciepła
Koszt pompy ciepłaźródło: Vaillant

Koszt pompy ciepła

Myśląc o pompie ciepła w naturalny sposób kojarzymy to urządzenie z lodówką, czy chłodziarką. Jest to naturalne ponieważ we wszystkich tych urządzeniach występuje obieg ziębniczy, którego zadaniem jest przenoszenie energii z ośrodka o niskiej temperaturze do przestrzeni o wyższej temperaturze. W przeciwieństwie jednak do lodówki czy chłodziarki pompa ciepła do zrealizowania celu jakim jest ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody do mycia wymaga współpracy z dodatkowymi elementami systemu jak choćby zasobnikiem ciepłej czy instalacją podłogową lub grzejnikami. Prócz tego mogą występować inne elementy jak zbiornik buforowy, pompy obiegowe czy dodatkowe elementy układu sterującego, stąd trudno jednoznacznie odpowiedzieć o koszt instalacji z pompą ciepła. Wstępnie można przyjąć, że dla nowego domu o powierzchni około 150 m2 koszt całego systemu może zawierać się w przedziale od 30 000 zł do nawet 50 000 zł. Jak widać rozpiętość jest znacząca, a wartość maksymalna jest porównywalna z kosztem systemu z gruntową pompą ciepła. W dalszej części artykułu przeanalizujemy możliwości racjonalizacji inwestycji w powietrzną pompę ciepła.

Moc pompy ciepła - redukując wartość strat ciepła budynku oszczędzimy na zakupie pompy ciepła

Jak w przypadku każdego urządzenia koszt zakupu zależy między innymi od jego wielkości, w tym przypadku mocy. W pompie ciepła o wyższej mocy znajduje się wymiennik ciepła o znacznie większej powierzchni, czasem dodatkowy wentylator, sprężarka o wyższej mocy i szereg innych elementów, stąd cena urządzenia jest wyższa. Chcąc uniknąć niepotrzebnego wydatku powinniśmy najpierw zadbać o redukcję strat ciepła budynku. W kolejnych latach wymagania prawne co do jakości izolacji budynku będą sukcesywnie zaostrzane. Budując dom warto już dziś stosować wymagania, które będą obowiązywały od roku 2021. Rozsądna optymalizacja energetyczna budynku może pozwolić nam zakupić pompę ciepła o niższej mocy, a przez to zredukować koszt systemu nawet o 5000-7000 zł. Z pewnością taka kwota pozwala na zwiększenie grubości izolacji termicznej czy zastosowanie tzw. ciepłego montażu okien. Można ją też wykorzystać do pokrycia części kosztów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pozwoli to zredukować również koszty eksploatacji.

Moc pompy ciepła – nie warto wybierać modelu o zbyt dużej mocy

Z pewnością nikt z nas nie chciałby zastosować systemu, który nie byłby w stanie ogrzać domu w trakcie ostrych mrozów czy generowałby wysokie koszty eksploatacji. Staramy się więc zabezpieczyć na wszelkie sposoby. Po pierwsze jeśli dla naszego budynku odpowiednia byłaby pompa ciepła o mocy, np. 7 kW wówczas zastanawiamy się czy „na wszelki wypadek” nie zastosować modelu o nieco wyższej mocy, np. 10 kW. Zarówno od strony ekonomicznej jak energetycznej nie warto jednak podejmować takiej decyzji. Co prawda urządzenie o wysokiej mocy będzie w stanie samodzielnie ogrzać domu nawet w trakcie tych kilku mroźnych nocy, w szczycie sezonu grzewczego, ale za to w okresie występowania wyższych temperatur może mieć kłopoty z dopasowaniem mocy do niższych potrzeb budynku. W efekcie poszczególne cykle pracy sprężarki mogą być krótkie, co wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji i możliwym skróceniem żywotności.

Oczywiście nie powinniśmy również popadać w druga skrajność i stosować pompy ciepła o zbyt małej mocy. Zdarza się to w przypadku, gdy zbyt optymistycznie oceniamy potrzeby energetyczne naszego budynku czy też chcemy nadmiernie zredukować koszty inwestycji. To również niebezpieczny kierunek ponieważ w trakcie kilkudniowej fali mrozów niska moc pompy ciepła może nie wystarczyć nie tylko do ogrzania budynku, ale i pracy urządzenia w bezpiecznym zakresie parametrów. Moc pompy ciepła powinna być dostosowana do potrzeb budynku określonych w projekcie.

Koncepcja instalacji – unikajmy nadmiernej rozbudowy systemu

Myśląc o nowym domu zastanawiamy się nad różnymi wariantami instalacji grzewczej. Czasem rozważamy podział instalacji, np. na ogrzewanie podłogowe na parterze oraz grzejniki na poddaszu i ewentualnie w łazienkach czy też ogrzewanie podłogowe z podziałem na kilka, niezależnie regulowanych stref. Takie rozwiązania mają oczywiście swoje zalety, ale musimy pamiętać o tym, że podział instalacji na kilka obiegów oznacza potrzebę zastosowania zbiornika buforowego, dodatkowych pomp obiegowych i modułu sterującego. Koszt inwestycji gwałtownie rośnie. Podobnie w przypadku zastosowania instalacji podłogowej i osobnego obiegu zasilającego grzejniki. W tym przypadku prócz wzrostu kosztów inwestycji musimy również liczyć się ze wzrostem kosztów eksploatacji z uwagi na potrzebę podgrzewania wody do wyższej temperatury, by zasilić grzejniki.

Najniższe koszty inwestycji uzyskamy stosując w budynku jednolity system grzewczy oparty na instalacji płaszczyznowej, np. podłogowej czy ściennej. Przełoży się to również na koszty eksploatacji ponieważ efektywność pompy ciepła jest powiązana z wymaganą temperaturą wody w instalacji.

https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poradnik/pompy-ciepla-i-instalacje-hybrydowe/czy-oplaca-sie-ogrzewac-dom-i-wode-za-pomoca-powietrznej-pompy-ciepla/

Ciepła woda użytkowa

Ważną funkcją jaką pełni pompa ciepła jest przygotowanie ciepłej wody do mycia. W tym obszarze również powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby, by z jednej strony nie narazić rodziny na okresowy brak komfortu, a z drugiej nie podnosić kosztów inwestycji i eksploatacji systemu. W praktyce w domach zamieszkałych przez 3-4 osoby korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła z kompaktowym modułem wewnętrznym wyposażonym w zasobnik ciepłej wody o pojemności 190 l. Bogate wyposażenie i kompaktowa budowa pozwala zredukować koszty elementów instalacyjnych i prac montażowych.

W przypadku większej rodziny czy też domu wyposażonego w wannę o dużej pojemności, deszczownicę lub panel prysznicowy z kilkoma dyszami warto zastosować zestaw pompy ciepła z zasobnikiem o większej pojemności, nawet 300-500 l. Oznacza to jednak wyższy koszt urządzeń i prac montażowych.

Planowanie z wyprzedzeniem

Decyzję o zastosowaniu pompy ciepła powinniśmy podjąć już na etapie wykonania czy adaptacji projektu budowlanego. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć kosztów takich elementów jak komin dla kotła, ewentualnego przyłącza gazowego, itp. W zależności od potrzeb i charakterystyki budynku mamy możliwość mamy możliwość wyboru spośród kilku typoszeregów pomp ciepła Vaillant:

https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poradnik/pompy-ciepla-i-instalacje-hybrydowe/czy-oplaca-sie-ogrzewac-dom-i-wode-za-pomoca-powietrznej-pompy-ciepla/

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!